skip to main content

Walmart staje w obliczu wyzwania związanego z równowagą środowiskową

Aby zmniejszyć niekorzystny wpływ na środowisko bez podnoszenia cen, dział Walmart Brazylia poprosił firmę Cargill o unowocześnienie popularnego oleju do gotowania Liza®.

January 01, 2015

W 2008 r. dział Walmart Brazylia skoncentrował energię na równowadze środowiskowej, wdrażając inicjatywę o nazwie End-to-End Project z zamiarem zachęcenia swoich klientów do udoskonalenia oferty pod kątem świadomości ekologicznej. W ramach tej inicjatywy dziesięciu głównych dostawców Walmart Brazylia zostało postawionych w obliczu wyzwania polegającego na uwzględnieniu zasad równowagi środowiskowej w istniejących produktach poprzez dopracowanie operacji, zmianę opakowań, wymianę składników lub wszystkie powyższe działania, ale bez podnoszenia kosztów ponoszonych przez konsumentów.

Firma Cargill, globalnie zaangażowana na rzecz odpowiedzialnych praktyk, zaakceptowała inicjatywę i dokonała oceny olejów do gotowania Liza, popularnej marki używanej w ponad 30 mln gospodarstw domowych w różnych regionach Brazylii.

W pierwszej kolejności skupiono się na przeprojektowaniu plastikowej butelki, dbając o zachowanie wizerunku marki kojarzącego się z wysoką jakością — było bardzo ważne, aby butelka nie sprawiała wrażenie „lichej”. Opracowano nowy projekt, utrzymany w podobnej estetyce, ale produkowany z ilości materiału mniejszej o 10 proc.

Aby uwzględnić zasady równowagi środowiskowej w procesie produkcji, firma Cargill wykorzystała nową przetwórnię soi w Mato Grosso, na północny zachód od siedziby głównej Walmart Brazylia w São Paulo. W zakładzie, zaprojektowanym przez firmę Cargill z myślą o ochronie zasobów, znajduje się kocioł zasilany przez biomasę drzewną (zamiast paliw kopalnych) i turbiny napędzane bezpośrednio parą z kotła — system ten generuje 60 proc. energii elektrycznej niezbędnej do funkcjonowania zakładu.

Po ponownej analizie metod produkcji olejów do gotowania firma Cargill zmieniła także sposób dostawy, oszczędzając energię i obniżając emisje gazów cieplarnianych poprzez udoskonalenie logistyki transportowej. Opracowano bardziej efektywne trasy dystrybucji i zmniejszono flotę ciężarówek, lepiej wykorzystując przestrzeń ładunkową i ograniczając puste kursy.

Po 18 miesiącach zespół przedstawił rezultaty Walmartowi, informując o zmniejszeniu zużycia wody o 26 proc., paliw kopalnych o 56 proc. i emisji gazów cieplarnianych o 40 proc..

Po sukcesie inicjatywy End-to-End Project w Ameryce Południowej Walmart rozważa obecnie jej drugie uruchomienie w odniesieniu do działalności w Stanach Zjednoczonych.