skip to main content

Wizja dr Temple: bardziej humanitarna produkcja mięsa 

Kiedy dr Temple Grandin tworzy nagradzany model nowoczesnego zakładu produkcji wołowiny, Cargill, jako pierwsza firma wprowadza go w życie.

January 01, 2016

W 1991 r. dr Temple Grandin skontaktowała się z działem rozwiązań dla produkcji mięsa firmy Cargill z propozycją. Autorka publikacji naukowych i profesor weterynarii, powszechnie uznawana za czołową światową specjalistkę w dziedzinie humanitarnego traktowania zwierząt, opracowała pomysł na udoskonalenie systemu obsługi bydła. Projekt ten był po części zainspirowany jej wieloletnimi kontaktami ze zwierzętami.

W wieku czterech lat u Grandin zdiagnozowano odmianę autyzmu, która umożliwia jej postrzeganie świata poprzez obrazy i symbole, podobnie jak zwierzęta. W dzieciństwie Grandin odwiedzała należącą do ciotki fermę bydła, co wraz z późniejszą edukacją pomogło jej podczas projektowania obszarów dla żywych zwierząt w zakładach produkcji mięsa, ze szczególnym uwzględnieniem obsługi inwentarza w amerykańskim sektorze produkcji wołowiny. Jej wnioski stały się inspiracją do zastosowania wielu ważnych ulepszeń, od momentu przyjęcia bydła w zakładzie przez jego przetrzymywanie, przemieszczanie i ubój.

Wzorcowy projekt Grandin obejmował kojce ustawione w jodełkę i centralny korytarz. W kojcach zwierzęta miały dostęp do wody i mogły odpocząć po podróży ciężarówkami. Ponadto przejścia do zakładów zostały poszerzone i wyposażone w wysokie, masywne ściany w kształcie serpentyny, dzięki czemu zwierzęta przemieszczały się do przodu i nic nie odwracało ich uwagi. Grandin wiedziała, że bydło instynktownie kieruje się z ciemności ku światłu, dlatego zainstalowała odpowiednie oświetlenie, skłaniające zwierzęta do przechodzenia do kolejnych pomieszczeń.

Efektem tych wszystkich zabiegów był spokojny i wydajny proces — lepszy dla zwierząt, a tym samym bezpieczniejszy dla pracowników zakładu. Firma Cargill, jako pierwsza wdrożyła metodę Grandin, co przyniosło natychmiastową poprawę zarówno procesu, jak i jakości produktu.

Po ukończeniu programu pilotażowego we wszystkich zakładach produkcji wołowiny i wieprzowiny firmy Cargill w Ameryce Północnej wprowadzono odpowiednie poprawki, ustanawiając nowy standard w humanitarnym traktowaniu inwentarza żywego. Było to ogromne osiągnięcie — zarówno dla firmy Cargill, jako odpowiedzialnej korporacji, jak i dla Grandin, jako wizjonerki branży.

„W firmie Cargill współpracujemy z Temple od dłuższego czasu i uważam, że nasze spółki, nasi klienci, nasi dostawcy i nasi pracownicy bardzo na tym skorzystali”, mówi dr Mike Siemens z Wichita w stanie Kansas, kierujący działaniami firmy Cargill w dziedzinie dobrostanu i hodowli zwierząt. „Dzięki pracy Temple świat zmienił się na lepsze — jesteśmy zaszczyceni, że możemy z nią współpracować celem zapewnienia ciągłych udoskonaleń branży, które mają wymierną wartość”.

„Dzięki pracy Temple świat zmienił się na lepsze”
— dr Mike Siemens, kierownik działu dobrostanu i hodowli zwierząt, Cargill

Udoskonalenia te rozszerzono teraz poza kontynent północnoamerykański, wprowadzając je w wielu zakładach produkcji mięsa na całym świecie.

Obecnie Grandin nadal pracuje, jako profesor weterynarii na Uniwersytecie Stanu Kolorado i jeździ po świecie z wykładami na temat autyzmu i humanitarnego traktowania zwierząt. W 2010 r. „TIME Magazine” umieścił ją na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Osiągnięcia Grandin stały się także inspiracją wyprodukowanego przez HBO filmu biograficznego Temple Grandin, wyróżnionego zarówno na uroczystości wręczania nagród Emmy, jak i Złotych Globów. W rolę Grandin wcieliła się Claire Danes.