skip to main content

Walka z wylesianiem i ubóstwem dzięki zrównoważonej uprawie soi

Po otwarciu zakładu przetwórstwa soi w Brazylii firma Cargill nawiązuje współpracę z grupą ekologiczną, aby pomóc w ochronie Amazonii.

January 01, 2015

Społeczności zamieszkujące Nizinę Amazonki w Brazylii od lat borykają się ze złożonym problemem: jak pomóc rdzennym mieszkańcom zwiększyć udział w gospodarce regionu bez dalszego niszczenia jego bezcennych zasobów naturalnych. Po otwarciu terminalu eksportu soi w Pará w 2003 r. firma Cargill podjęła bliską współpracę z organizacją The Nature Conservancy (TNC), aby odpowiedzieć na to wyzwanie. Wspólnie opracowano rozwiązanie wspierające lokalnych farmerów i zapewniające ochronę brazylijskich lasów deszczowych.

Nowoczesny terminal firmy Cargill, strategicznie zlokalizowany u ujścia rzeki Tapajós do Amazonki w mieście Santarém, zapewnił drobnym farmerom z północnej części regionu łatwiejszy dostęp do statków eksportowych, które z kolei mogły szybciej dotrzeć do Oceanu Atlantyckiego. Ale początkowo organizacja ekologiczna obawiała się, że terminal przyczyni się do dalszego wylesiania poprzez zachęcanie farmerów do wyrębu i wypalania lasów deszczowych, aby zwiększyć powierzchnię pól.

Aby rozwiać te obawy, firma Cargill podjęła współpracę z TNC, aby opracować program More Sustainable Soy w 2004 r., stawiający sobie za cel wspieranie wdrażania Brazylijskiego Kodeksu Leśnego i pomoc w upowszechnianiu upraw soi na wcześniej oczyszczonych terenach, zapobiegając wylesianiu. Przyjmując wyłącznie soję ze zrównoważonych upraw z niewylesionych terenów, Cargill i TNC motywują farmerów do przestrzegania kodeksu, co stymuluje rozwój gospodarczy, a jednocześnie chroni zasoby naturalne.

„Nie znam żadnej innej firmy pomagającej dostawcom przestrzegać zaleceń. To jedyny stan Brazylii, w którym wielki biznes aktywnie chroni lasy Amazonii”
— Benito Guerrero, dyrektor projektu, The Nature Conservancy, 2010

Kroki podjęte przez firmę Cargill i TNC przyniosły istotne korzyści. W Santarém udało się ustabilizować wylesianie w ciągu zaledwie sześciu lat — mimo prognoz, że osiągnięcie tego celu może zająć nawet stulecie. Ponadto w 2014 r. Brazylia ogłosiła, że wylesianie w Brazylii spadło o prawie 80% i w ostatnich latach w Santarém nie zgłoszono żadnych przypadków takich działań.

Obecnie firma Cargill i TNC wciąż wspierają Pará, z kolei rząd przygotowuje się do monitorowania Amazonii. Cargill planuje także rozbudowę terminalu eksportowego, aby stworzyć infrastrukturę, która umożliwi społeczności rolniczej Brazylii dalsze prosperowanie (thrive).

Supporting Brazilian Forest Inpage

Benito Guerrero z TNC dokonuje inspekcji drzewa ipê, charakterystycznego dla Amazonii, w ramach programu More Sustainable Soy stawiającego sobie za cel odtworzenie lasów deszczowych.