skip to main content

Utrzymanie reputacji uczciwej firmy

Gdy w wyniku procesu dochodzi do wstrzymania transakcji, firma Cargill uznaje swoją odpowiedzialność za popełnione błędy i akceptuje konsekwencje.

January 01, 2015

W 1998 r. firma Cargill sprzedała międzynarodową spółkę nasienną firmie Monsanto i ogłosiła plany sprzedaży spółki nasiennej działającej w Ameryce Północnej. Przed sfinalizowaniem sprzedaży Pioneer Hi-Bred pozwał firmę Cargill, oskarżając ją o kradzież swojej własności intelektualnej w formie materiału genetycznego, czyli tkanki nasion. Oskarżenia postawiły pod znakiem zapytania uczciwość firmy Cargill oraz naraziły na szwank jej reputację związaną z prawą i etyczną działalnością.

Po pozwaniu przez Pioneer Hi-Bred firma Cargill wszczęła szeroko zakrojone wewnętrzne dochodzenie, które ujawniło, że jeden z jej pracowników, wcześniej zatrudniony w Pioneer Hi-Bred, rzeczywiście bezprawnie wprowadził materiał od byłego pracodawcy do programu hodowli kukurydzy firmy Cargill. Zewnętrzny radca prawny zalecił, by firma Cargill odrzuciła zarzuty i dążyła do ugody. Ale ze względu na tradycyjne przywiązanie do uczciwości i zasad etycznych jej kierownictwo odmówiło.

Robert Lumpkins, dyrektor ds. finansowych firmy Cargill, i Frederic Corrigan, prezes wykonawczy firmy, spotkali się bezpośrednio z przedstawicielami Pioneer Hi-Bred, aby poinformować o wynikach dochodzenia i rozwiązać problem. „Przedstawiciele Pioneera po prostu zaniemówili”, wspomina Jeffrey Skelton, prawnik firmy wyznaczony do prowadzenia sprawy. „Otwarte przyznanie się firmy Cargill do błędu było dla naszych zewnętrznych prawników czymś niewyobrażalnym”.

Firma Cargill zgodziła się na zniszczenie nielegalnego materiału używanego w programie hodowli kukurydzy, wypłacenia Pioneer Hi-Bred 100 mln USD za dotychczasowe szkody i uregulowanie opłat licencyjnych za wykorzystanie spornego materiału w przyszłości. Firma Cargill powiadomiła także Monsanto, firmę, która kupiła spółki międzynarodowe, że do produktów mógł dostać się zakazany materiał. Po wstrzymaniu operacji w Ameryce Północnej z powodu pozwu firma Cargill w 2000 r. sprzedała spółkę innemu nabywcy.

W związku z tymi trudnymi doświadczeniami dyrektor generalny Ernie Micek wystosował list otwarty, wzywając każdego pracownika do przestrzegania Zasad Przewodnich firmy Cargill — siedmiu idei tworzących fundament jej kodeksu postępowania. „Po zamknięciu tego rozdziału pokażemy, że firma Cargill otwarcie zmierzyła się z problemem i podjęła odpowiednie działania”, napisał. „[To] organizacja, z której wszyscy możemy być dumni”.

Skelton, który do dziś pracuje w firmie Cargill, wciąż pamięta chwilę, gdy dowiedział się, że zażarty spór prawny nie zawsze jest dobrym wyjściem. „W ostatecznym rozrachunku nasze zasady etyczne pozwoliły na rozstrzygnięcie sporu w pozytywny sposób”, wspomina. „Obserwacja takiego przykładu pokazała mi prawdziwe wartości firmy Cargill”.