skip to main content

Wzbogacanie soli w nadziei na ulgę dla chorych

Aby wspomóc Haiti w wyeliminowaniu choroby nękającej niemal połowę populacji tego kraju, firma Cargill dołączyła do programu dla Haiti prowadzonego przez Uniwersytet Notre Dame.

January 01, 2015

Gdy Jim Reimer, dyrektor działu ds. soli w firmie Cargill, przeszedł na emeryturę, nie miał pojęcia, jak ważną rolę on sam oraz jego były pracodawca odegrają w akcji pomocy dla Haitańczyków zmagających się ze straszną chorobą. W 2012 r. Reimer zaangażował się w program dla Haiti realizowany przez Uniwersytet Notre Dame, mający na celu zwalczenie filariozy limfatycznej na Haiti do 2020 r.

Filarioza limfatyczna to roznoszona przez komary choroba, mogąca prowadzić do ekstremalnych obrzęków (słoniowacizny) różnych części ciała. Wiąże się to ze stygmatyzacją kulturową, skutkującą unikaniem chorych oraz wykluczeniem ich ze społeczności. Mimo swoich katastrofalnych skutków filarioza limfatyczna jest jedną z nielicznych chorób zakaźnych, które można całkowicie wyeliminować. Uzbrojony w tę wiedzę Jim Reimer wraz z grupą pracowników Cargill nawiązali współpracę z ojcem Thomasem Streitem z zakonu Świętego Krzyża, założycielem programu dla Haiti prowadzonego przez Uniwersytet Notre Dame, aby przyczynić się do realizacji tego celu.

Rozwiązaniem okazał się popularny produkt spożywczy wytwarzany przez firmę Cargill: sól. Praktycznie każdy z nas regularnie spożywa sól, więc dostarczanie leków wraz z solą okazało się skuteczną metodą walki z chorobą.

„Naszą misją nie jest rozwój branży solnej, lecz jak najszybsze zwalczenie tej choroby”
— Jim Reimer, były dyrektor działu ds. soli w firmie Cargill

Ponieważ Haitańczycy zazwyczaj używają soli zawierającej wiele zanieczyszczeń, znalezienie sposobu na skuteczne domieszanie do niej leku nie było łatwym zadaniem. Aby pokonać wyzwania związane z procesem produkcji, firma Cargill współpracowała z programem dla Haiti prowadzonym przez Uniwersytet Notre Dame, służąc swoją wiedzą techniczną, a także przekazując na rzecz programu darowizny o wartości 150 000 USD na przestrzeni trzech lat.

Wysiłki wkładane obecnie w walkę z filariozą limfatyczną pozwalają mieć nadzieję na całkowite wyeliminowanie tej choroby na Haiti do 2020 r. Nowa przetwórnia soli zlokalizowana w pobliżu stolicy kraju i prowadzona przez zakon Świętego Krzyża ma na celu pomoc w zapewnieniu produkcji soli z dodatkiem leku na dużą skalę. Metoda wzbogacania soli w leki umożliwia również zmierzenie się z innymi problemami zdrowotnymi trapiącymi mieszkańców Haiti, między innymi endemicznego niedoboru jodu, zwalczanie pasożytów, na przykład tęgoryjca, którym zarażenie może mieć szkodliwe skutki zwłaszcza dla dzieci, a także poprawę infrastruktury publicznej służby zdrowia na Haiti.