skip to main content

Pierwszy na świecie port na pełnym morzu

Aby dostarczyć indyjskim rolnikom niedrogie nawozy, firma Cargill omija drogie porty dzięki pływającej platformie, na którą wyładowywane są duże statki. 

January 01, 2015

W Kutch, największym okręgu w Indiach, okresy ulewnych deszczów i długich susz sprawiają, że rynek rolny jest bardzo niestabilny. Aby pomóc tamtejszym drobnym rolnikom w okresach suszy, firma Cargill pod koniec lat 90. zaczęła sprowadzać do regionu duże ilości nawozów z Tampy na Florydzie.

W 1998 r. jako idealne miejsce rozładunku dla rozwijającej się działalności w branży nawozów wskazano port Rozy w stanie Jamnagar. Ale port nie był wystarczająco głęboki, aby przyjmować statki Panamax, duże jednostki oceaniczne zaprojektowane z myślą o żegludze wyjątkowo szerokim i głębokim Kanałem Panamskim.

Mimo że w Indiach istniały głębsze porty, różnorodne problemy i przestarzała infrastruktura sprawiały, że obsługa dużych ładunków była trudna i kosztowna.

Chcąc korzystać z portu Rozy, firma Cargill znalazła kreatywne rozwiązanie problemu. Zbudowano oryginalną konstrukcję portową, unoszącą się na wodzie w pobliżu portu, na głębszych wodach dostępnych dla większych statków. Potężna platforma firmy Cargill nazwana Rozy Pioneer została uruchomiona jeszcze w tym samym 1998 r. Zintegrowane dźwigi umożliwiały rozładunek ponad 55 tys. ton suchych towarów sypkich przy jednoczesnym załadunku innych produktów na eksport. Dzięki konstrukcji unoszącej się na wodzie 8 km od brzegu produkty ze statków były szybko przeładowywane na mniejsze barki i transportowane na ląd do dalszego transportu.

Platforma Rozy Pioneer okazała się skutecznym sposobem na dostarczanie indyjskim rolnikom wysokiej jakości nawozów. Mogła ona przemieszczać się w dowolne miejsce, pozwalając na rozładunek ogółem 800 tys. ton suchych towarów sypkich rocznie. W porównaniu ze specjalnym pogłębianiem portów maszynami pływająca platforma okazała się tańszym rozwiązaniem. Jej dodatkowa zaleta to wyjątkowa wydajność, ponieważ wymaga o 70 proc. mniej energii od sprzętu wyładowczego wykorzystywanego na nabrzeżu.

Po sukcesie pierwszej konstrukcji w wielu portach na świecie powstały jej kolejne wersje. W 2008 r. firma Cargill zainstalowała drugi pływający port w włoskim mieście Chioggia na południe od Wenecji, aby dostarczać towary rolnikom w wiejskich regionach kraju.

Rozy Port Floating Barge Inpage Sukces platformy Rozy Pioneer zachęca do zbudowania drugiego pływającego portu u wybrzeży Włoch, aby usprawnić import do wiejskich regionów rolniczych.