skip to main content

Odpowiedzialne pozyskiwanie oleju palmowego w Indonezji 

Na plantacji Harapan Sawit Lestari Plantation firma Cargill za podstawowy priorytet uznaje zrównoważony rozwój, aby chronić środowisko, a jednocześnie pomóc rolnikom w zaspokojeniu globalnego popytu. 

January 01, 2015

Olej palmowy to istotny składnik wielu tysięcy wyrobów, od ciasta na pizzę i czekolady po szampon i szminkę. Potrzebują go miliony ludzi na całym świecie i oczekuje się dalszego wzrostu popytu. Ale mimo że ten uniwersalny surowiec może mieć nieskończenie wiele zastosowań, nieodpowiedzialna produkcja oleju palmowego powoduje zniszczenie środowisk tropikalnych, w których dojrzewają owoce, głównie na terenie Indonezji i Malezji.

Rosnące zainteresowanie ochroną środowiska wzbudziło obawy dotyczące produkcji oleju palmowego. Ale od samego początku podczas pozyskiwania oleju palmowego firma Cargill przywiązuje ogromną wagę do aspektów środowiskowych. W 2004 r. powołano organizację Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO) celem określenia globalnych standardów zrównoważonego rozwoju dotyczących branży. Oznaczało to, że firma Cargill, z długą historią rygorystycznych zasad w zakresie zrównoważonego rozwoju, już znajduje się w czołówce.

Po pierwsze Cargill unika zakładania plantacji na obszarach o wysokiej wartości przyrodniczej. Należą do nich torfowiska i tereny ważne dla lokalnych społeczności. Firma odeszła także od oczyszczania ziemi metodą wypalania, aby chronić bioróżnorodność.

W 2005 r. firma Cargill przejęła Harapan Sawit Lestari, plantację w indonezyjskiej prowincji Borneo Zachodnie. Od początku plantacja funkcjonowała zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności. Firma Cargill poświęciła dużo czasu i podjęła odpowiednie działania dotyczące edukacji, szkoleń i infrastruktury, aby zapewnić wdrożenie na plantacji, mającej zaspokajać rosnący popyt globalny, nowych zrównoważonych technik.

Kluczowym aspektem zrównoważonego rozwoju jest intensyfikacja plonów, w której zwraca się uwagę na maksymalizację ilości oleju uzyskiwanego z hektara gruntu przy jednoczesnej poprawie kondycji i wydajności poszczególnych palm. Dzięki ulepszeniu warunków glebowych, zbieraniu owoców w ściśle określonym momencie, stosowaniu naturalnych środków tępienia szkodników (m.in. sów polujących na gryzonie) i optymalizacji stosowania nawozów produkcja stale rośnie mimo że powierzchnia upraw się nie zwiększa.

Ponadto firma Cargill wprowadziła proces „zero odpadów”, aby chronić zasoby naturalne. Puste kiście owoców są używane jako nawóz, a łupiny i włókna służą jako paliwo do produkcji elektryczności dla plantacji i jej obiektów mieszkalnych. Nawet woda zużywana podczas produkcji oleju jest oczyszczana i wykorzystywana ponownie do nawadniania i nawożenia roślin.

Nowe praktyki są korzystniejsze dla gleby i społeczności: bezpieczeństwo w miejscu pracy stało się codziennym priorytetem i, z czasem, nieodłącznym elementem kultury plantacji. Dzięki większym dochodom rodzin i lepszej jakości życia lokalne społeczności w Borneo Zachodnim mogą rozwijać się i prosperować.

W lutym 2014 r. wysiłki firmy Cargill znalazły globalne uznanie. Plantacja Harapan Sawit Lestari Plantation otrzymała certyfikację RSPO, prestiżowe wyróżnienie, dzięki czemu klienci mogą bardziej ufać olejowi palmowemu produkowanemu przez firmę Cargill.

Palm Oil West Kalimantan Inpage Po przejściu surowych testów plantacja Harapan Sawit Lestari firmy Cargill otrzymuje w 2014 r. certyfikat RSPO.

Patrząc w przyszłość, firma stawia sobie jeszcze ambitniejsze cele, skupione na zapobieganiu wylesianiu i niszczeniu gleb torfowiskowych (które zawierają dużą ilość węgla) oraz ochronie przed wykorzystywaniem lokalnych społeczności zaangażowanych w produkcję oleju palmowego. Realizacja tych działań zbliża firmę Cargill do najważniejszego celu, jaki stawia sobie globalna firma handlowa: w 100% zrównoważonego łańcucha dostaw oleju palmowego.