skip to main content

Obiecująca przyszłość zrównoważonej uprawy kakaowców

W ramach programu Cocoa Life firma Cargill i koncern Mondelēz International tworzą zrównoważony globalny łańcuch dostaw kakao. 

January 01, 2015

Światowy popyt na kakao rośnie. W odróżnieniu od innych najważniejszych upraw istotnych dla globalnych dostaw żywności, kakao wciąż jest produkowane przede wszystkim w małych, rodzinnych gospodarstwach. Wiele z nich ma problem ze starzejącymi się drzewami, które nie rodzą owoców, oraz dostępem do nowoczesnych technik zbioru, zasobów finansowych i zasad marketingowych. Przez kilka ostatnich dziesięcioleci nie zanotowano istotnego wzrostu wydajności uprawy kakao.

Chcąc zmienić ten stan rzeczy, firma Cargill i globalny producent żywności, koncern Mondelēz International, nawiązały współpracę w ramach nowatorskiego programu mającego na celu udostępnić drobnym rolnikom nowe możliwości oraz wiedzę i środki podnoszące ich wydajność, a w konsekwencji również dochody.

Program Cocoa Life koncernu Mondelēz był kompleksową inicjatywą o wartości 400 mln USD, której celem było rozwijanie zrównoważonej uprawy kakaowców w Afryce Zachodniej, częściach Azji położonych nad Pacyfikiem i innych ważnych regionach. Efektem programu Cocoa Life miało być usamodzielnienie się rolników w dobrze prosperujących społecznościach uprawiających kakaowce dzięki skupieniu uwagi na rolnictwie, społecznościach, źródłach utrzymania, młodzieży i środowisku. Koncern Mondelēz International, jako najważniejszy producent czekolady, postawił sobie za cel pozyskiwanie wszystkich dostaw kakao ze zrównoważonych upraw.

W 2012 r. firma Cargill sformułowała zobowiązanie — Cargill Cocoa Promise — będące wyrazem zaangażowania na rzecz zwiększania dochodów rolników, współdziałania ze społecznościami i wspierania gospodarstw w Ameryce Południowej, Afryce i Azji. Z uwagi na wspólne cele koncern Mondelēz International nawiązał współpracę z firmą Cargill, żeby w tym samym roku uruchomić wspólny program na Wybrzeżu Kości Słoniowej i kolejny w 2014 r. na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes).

„Stworzenie programu zrównoważonej uprawy kakaowców jest możliwe tylko dzięki pracy zespołowej”.
— Mbalo Ndiaye, dyrektor krajowy w programie Cocoa Life koncernu Mondelēz International

Relacje koncernu Mondelēz International i firmy Cargill są obecnie przykładem tego, jak program Cocoa Life sprzyja współpracy w zakresie łańcucha dostaw. Taka współpraca jest niezwykle ważna dla wymiany najlepszych praktyk, prowadzenia działalności w sposób zrównoważony, tworzenia synergii i wykorzystywania szerokiej gamy możliwości.

Do 2022 r. program Cocoa Life pozwoli się usamodzielnić ponad 200 000 rolnikom w sześciu krajach, przynosząc korzyści ponad milionowi ludzi. Inicjatywa ta wpisała się na stałe w plany biznesowe firm Cargill i Mondelēz, wzmacniając ich wspólne zaangażowanie na rzecz poprawy warunków życia rolników i zapewniając zrównoważoną przyszłość upraw kakao.