skip to main content

Produkcja etanolu metodą bardziej przyjazną dla środowiska

Stosując świeże spojrzenie na proces fermentacji, firma Cargill znalazła sposób na zwiększenie produkcji alkoholu przy jednoczesnym zmniejszeniu szkodliwego wpływu na środowisko naturalne.

January 01, 2015

Gdy następnym razem konsumenci nabiorą ochotę na szklaneczkę ginu z tonikiem, koktajl sidecar lub wytrawne martini z przyjaciółmi, powinni z całą pewnością wznieść toast za zrównoważoną ekologicznie produkcję alkoholu.

W 2014 r. wytwórnia alkoholu spożywczego firmy Cargill, zlokalizowana w Manchesterze w Wielkiej Brytanii, ogłosiła osiągnięcie 23-procentowego wzrostu stężenia produkowanego przez siebie alkoholu za sprawą innowacyjnego procesu fermentacji. To przełomowe osiągnięcie umożliwiło zwiększenie wydajności produkcji z porównywalnych ilości surowca, skutkujące znaczącym zmniejszeniem szkodliwego wpływu na środowisko naturalne w przeliczeniu na litr wyprodukowanego alkoholu.

Nowe podejście stało się możliwe dzięki zespołowi inżynierów chemicznych, specjalistów ds. produkcji oraz naukowców z pionu badań i rozwoju firmy Cargill. Inżynierzy eksperymentowali z nowymi połączeniami i stężeniami enzymów oraz drożdży przetwarzających cukier w alkohol. Ponieważ alkohol produkowany przez gorzelnię w Manchesterze trafia do wielu czołowych producentów wódki, ginu i likierów w Europie, a także jest składnikiem różnych produktów farmaceutycznych oraz higieny osobistej, zachowanie jego oryginalnego smaku i aromatu miało kluczowe znaczenie. Aby to zagwarantować, firma Cargill powołała międzynarodowy panel ponad 30 „nosów”, czyli ekspertów, których zadaniem było regularne kontrolowanie jakości produktu.

Po zidentyfikowaniu odpowiedniej kompozycji firma Cargill skoncentrowała swoje wysiłki na wprowadzeniu niezbędnych zmian w procesie produkcji. Firma zwróciła się do specjalistów ds. produkcji z zadaniem usprawnienia procesów oraz — docelowo — ograniczenia poziomu emisji oraz ilości energii zużywanej do wyprodukowania litra alkoholu.

Po wdrożeniu nowego procesu produkcji w innych swoich gorzelniach w całej Europie firma Cargill zajęła się poszukiwaniem kolejnych innowacyjnych metod pozwalających na dalsze ograniczanie wpływu procesu fermentacji na środowisko naturalne.