skip to main content

Opracowywanie nowego źródła substancji odżywczych

Podejmując próby z soją, firma Cargill starała się stworzyć nowy rodzaj żywności, zapewniającej ludziom wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

January 01, 2015

Po przejęciu przez Cargill w latach 40. XX w. zakładów produkujących pasze dla zwierząt prezes firmy John MacMillan Junior chciał zastosować podobny pomysł w żywieniu ludzi, tworząc żywność zdolną do „pełnego zaspokojenia wszystkich potrzeb odżywczych człowieka”.

W 1942 r. spotkał się z Newellem H. Schooleyem, kolegą ze studiów pracującym w branży pasz dla zwierząt. Wspólnie wpadli na nowy pomysł polegający na opracowaniu zbilansowanej receptury żywności dla ludzi, która byłaby łatwa do zjedzenia i zaspokajała wszystkie potrzeby pokarmowe. John Junior nazwał ją „karmą dla ludzi”.

W ciągu kolejnych trzech lat John Junior i Schooley eksperymentowali z kombinacjami mięsa, płatków kukurydzianych, pszenicy, żyta i innych składników — ostatecznie zastąpili mięso soją cechującą się wysoką zawartością białka. Ale mimo tworzenia kolejnych partii smak „karmy” pozostawiał wiele do życzenia — zdarzyło się nawet, że po spożyciu jednej z nich Schooley zachorował.

Ta nowatorska koncepcja zwróciła uwagę firmy Cargill na możliwości soi. I prawie 60 lat później pomysł ten odegrał istotną rolę w pomocy humanitarnej.

W 2010 r. na Haiti doszło do katastrofalnego trzęsienia ziemi o sile 7,0 stopni, w wyniku czego zniszczeniu uległo 250 tys. domów mieszkalnych i 300 tys. obiektów komercyjnych. Firma Cargill zareagowała błyskawicznie — dział rozwiązań teksturyzujących przekazał 18 ton soi organizacji charytatywnej Kids Against Hunger, która przygotowuje i rozprowadza bogate w witaminy, kompleksowe posiłki ofiarom katastrof naturalnych na całym świecie.

W ten sposób wprowadzono w życie pierwotny pomysł firmy Cargill polegający na dostarczaniu potrzebującym — od ofiar katastrof naturalnych po osoby zagrożone niedożywieniem — sojowych posiłków o wysokiej wartości odżywczej. Odzwierciedlały one pierwotną koncepcję „karmy dla ludzi”, łącząc zbilansowaną recepturę ze wspaniałym smakiem. Uwzględniono w nich także upodobania smakowe poszczególnych kultur i różnice dietetyczne wynikające z religii.