skip to main content

Portret lidera: Ernie Micek

Jako dyrektor generalny Micek skupia się na formalizacji programu doskonalenia w całej organizacji, co umożliwi rozwój globalny.

January 01, 2015

Ernie Micek nie miał ochoty na stabilizację. Zanim został wybrany na stanowisko dyrektora generalnego firmy Cargill, zarządzał działem przetwórstwa zboża, gdzie opracowywał sposoby poprawy wydajności poszczególnych pracowników, jak również całej spółki. Stworzył on m.in. sformalizowany program, określany początkowo jako Proces kompleksowej jakości, który wdrożono w dziale przetwórstwa zboża w latach 80. Z czasem program ten stał się wzorcową metodą pomiaru skuteczności w całej firmie, a jego nazwa ostatecznie została zmieniona na Program doskonałości biznesowej firmy Cargill.

Kiedy w 1995 r. Micek objął stanowisko dyrektora generalnego, nadal koncentrował się na doskonaleniu pracowników i działalności, czego najlepszym przykładem była inicjatywa Challenge 2000: globalna 24-godzinna konferencja poświęcona zapewnieniu jakości i rozwojowi biznesowemu firmy Cargill.

„Jak stać się preferowanym dostawcą? Jak tworzyć nowe produkty najniższym kosztem? Jak uzyskać pozycję lidera w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony środowiska?”
— Ernie Micek, CEO of Cargill

Micek zachęcił pracowników do odłożenia pracy w tym dniu i „pozostania w kontakcie” poprzez słuchanie przemówień różnych liderów z firmy, w tym samego dyrektora generalnego. Poprosił także pracowników z różnych krajów o zadawanie mu pytań drogą telefoniczną. Uczestniczące jednostki biznesowe zorganizowały własne wydarzenia zharmonizowane w zakresie programu, a obejmujące gry, ćwiczenia i dyskusje na temat sposobów realizacji głównych przesłań inicjatywy Challenge 2000. Było to naprawdę globalne przedsięwzięcie cechujące się interaktywnością charakterystyczną dla powstałych kilkanaście lat później sieci społecznościowych.

Konferencja Challenge 2000, w której uczestniczyło ponad 10 tys. pracowników ze wszystkich działów w 14 krajach, została uznana za „największą konferencję na świecie”. Program opracowany przez Miceka umożliwił pracownikom współpracę w czasie rzeczywistym — jest to przykład jego nieustannych dążeń na rzecz wyszukiwania innowacyjnych dróg rozwoju firmy Cargill. Wiele rzeczy, do których Micek zachęcał pracowników, znalazło odzwierciedlenie w planach strategicznych firmy opracowanych na początku XXI w., kiedy położono większy nacisk na to, aby Cargill stał się „partnerem z wyboru” dla wszystkich swoich klientów.