skip to main content

Tworzenie możliwości dzięki wykształceniu

Firma Cargill wprowadziła innowacyjny program kształcenia, którego celem jest zapewnienie pracownikom z Ameryki Środkowej wykształcenia na poziomie średnim.

January 01, 2015

By móc bezpiecznie pracować na hali fabrycznej, pracownicy muszą być w stanie odczytać instrukcje i ostrzeżenia. Wkrótce po rozszerzeniu działalności związanej z przetwórstwem mięsa w Ameryce Środkowej w 2011 r. w firmie Cargill odkryto, że znaczna liczba kostarykańskich pracowników nie potrafi czytać, a wielu nie ukończyło szkoły podstawowej.

W 2013 r. oddział firmy w Kostaryce postanowił wypełnić tę lukę i zaczął oferować pracownikom możliwość edukacji na szczeblu podstawowym, ucząc czytania i pisania, jak również opcję ukończenia szkoły średniej. Program został stworzony we współpracy z Instituto National de Aprendizaje (INA), organizacją rządową skupiającą się na zapewnieniu obywatelom dostępu do edukacji. Część podatku od wynagrodzeń w kostarykańskim oddziale firmy Cargill jest przekazywana bezpośrednio organizacji INA, finansując tworzenie nowego programu, który bardzo przypomina pracowniczą akcję edukacyjną dla pracowników firmy Cargill w Hondurasie. Stworzono ją z myślą o wygodzie i łatwości dostępu; nauczyciele przyjeżdżają bezpośrednio do zakładów produkcyjnych firmy Cargill, by uczyć czytania, pisania, hiszpańskiego, angielskiego, komunikacji, zarządzania, obsługi komputera i tematów technicznych.

Celem programu jest zapewnienie pracownikom firmy Cargill możliwości ukończenia edukacji co najmniej na poziomie szóstej klasy, z opcją uzyskania dyplomu szkoły średniej. Jeśli pracownicy podejmą decyzję o kontynuacji nauki po szkole średniej, mogą uczęszczać na kursy wyższego poziomu w innych placówkach INA.

Pracownicy zakwalifikowani do programu uczęszczają na zajęcia po zmianie w zakładach firmy Cargill. Proponowanie kursów na miejscu jest wygodne dla pracowników, którzy mogą nie mieć łatwego sposobu na dotarcie do szkoły. Zakłady firmy Cargill są także czyste i wygodne, a pracownicy dobrze je znają.

„Program jest dobry dla wszystkich”, mówi Karen Lopez, menedżer ds. zasobów ludzkich w zakładach przetwórstwa mięsnego w Kostaryce, która nadzoruje krajowy program edukacyjny. „Pracownicy zdobywają wykształcenie i zyskują możliwość znalezienia lepszej pracy w firmie, a firma ma do dyspozycji lepiej wykształconych pracowników, którzy mogą efektywniej przekazywać ważne informacje”.

Meksykańskie Centrum Filantropii obdarzyło firmę Cargill uznaniem za jej unikatowe i innowacyjne podejście mające na celu zapewnienie, że jej pracownicy w Ameryce Środkowej mają dostęp do szerokiego wachlarza możliwości edukacyjnych. Inne firmy zwracają się do firmy Cargill z pytaniami, jak mogą wdrożyć podobne programy w swoich zakładach produkcyjnych.

Dotychczas do programu w Kostaryce zakwalifikowało się ponad 85 pracowników, a czworo bierze udział w zajęciach na poziomie podstawowym. „Niektórzy z naszych pracowników mówią nam, że [są] bardzo szczęśliwi, że mogą się uczyć dzięki firmie Cargill”, powiedziała Lopez. „Teraz mogą pomagać swoim dzieciom w odrabianiu zadań domowych”.