skip to main content

Pierwszy na świecie olej rzepakowy ze zrównoważonych upraw

Skupiając się na wspieraniu bioróżnorodności na terenach wiejskich w Niemczech, firma Cargill pomaga globalnemu klientowi zrealizować ambicje w zakresie pozyskiwania surowców ze zrównoważonych źródeł.

January 01, 2015

Owady zapylające są niezwykle ważne dla środowiska, a zatem i dla żywności uprawianej w ekosystemie. Pszczoły i inne owady zapylające odpowiadają wręcz za co trzeci kęs żywności trafiającej na nasze talerze. Słabe zapylanie wpływa na cały łańcuch pokarmowy, powodując wzrost cen i stawiając pod znakiem zapytania niezawodność zbiorów jabłek, orzechów, zbóż, awokado, soi i brokułów. Od kilku lat populacja pszczół na świecie się kurczy, stawiając trudne pytania na temat bioróżnorodności, niedostatku zbiorów i przyszłości żywności.

W Niemczech spadek populacji pszczół przełożył się na słabsze zapylanie na terenach uprawnych w tym kraju. W 2012 r. firma Cargill zaangażowała się w rozwiązanie tego problemu, wspierając obsadzenie 27 hektarów miedz roślinami kwitnącymi — działanie to miało na celu wsparcie populacji owadów do czasu kwitnienia upraw i po zakończeniu kwitnienia. Niemieccy rolnicy utworzyli pasy kwiatów polnych przedzielające pola rzepaku, żeby zapewnić pożywienie owadom podtrzymującym całoroczne zapylanie.

W ciągu paru miesięcy w całym krajobrazie zaszły pozytywne zmiany: nowe siedliska przyciągnęły pszczoły, które zapyliły także sąsiednie uprawy. Rolnicy przewidywali, że te nowe działania zintensyfikują zapylanie także innych, sąsiednich upraw. Pomysł się sprawdził, ale to był dopiero początek. Gdy ponownie zasadzono rzepak, firma Cargill poprosiła swojego dostawcę o sprawdzenie bardziej ekologicznych metod uprawy.

Prośba ta była elementem inicjatywy firmy Cargill i koncernu Unilever, globalnego producenta środków higieny osobistej i żywności (np. margaryny), i miała pomóc tej ostatniej ograniczyć wpływ wywierany przez nią na środowisko. We współpracy z koncernem Unilever firma Cargill uzyskała pierwszy na świecie certyfikowany olej rzepakowy ze zrównoważonych upraw.

Niemieckie rafinerie firmy Cargill dostarczają teraz olej rzepakowy do zakładu produkcji margaryny marki Unilever w Pratau, pozwalając producentowi osiągnąć cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Rzepak rozkwitający w Niemczech służy teraz także drugiemu celowi: zapewnieniu możliwości wytwarzania głównego składnika margaryny w sposób zrównoważony i na dużą skalę.

Działania firmy Cargill dotyczące rzepaku w Niemczech stały się wzorem zaangażowania rolników w kwestie bioróżnorodności. We współpracę włączyło się już osiem zespołów ds. upraw na całym świecie. Obsadzono prawie 70 hektarów pasów roślin kwitnących; działanie to pozwala koncernowi Unilever osiągnąć cel polegający na wytwarzaniu większej ilości produktów w sposób bardziej zrównoważony do roku 2020.