skip to main content

Zapewnianie stabilizacji w czasach Wielkiego Kryzysu

Po spadku cen płodów rolnych na początku lat 30. o ponad 60 proc. Cargill oferuje właścicielom elewatorów zbożowych oryginalny sposób na przetrwanie trudnego okresu.

January 01, 2015

Wielki Kryzys, długotrwała recesja ekonomiczna o szerokim zasięgu, która rozpoczęła się od zapaści giełdowej w roku 1929, miała negatywne konsekwencje dla mieszkańców wiejskich regionów Stanów Zjednoczonych. Przez kilka lat firma Cargill finansowała sieć niezależnych elewatorów zbożowych.

Ale w 1933 r. w wyniku moratorium bankowego ograniczono kredyty do tego stopnia, że również samej organizacji zaczął grozić kryzys związany z zadłużeniem. Ceny płodów rolnych spadły o ponad 60 proc. i wkrótce wielu niezależnych właścicieli elewatorów stanęło w obliczu bankructwa.

John MacMillan Junior, który w tym czasie zajmował stanowisko dyrektora generalnego firmy, zdał sobie sprawę, że te elewatory zbożowe można było kupić „za niewiarygodnie niską cenę”. Ale inni uważali, że skorzystanie z okazji do przejęcia elewatorów po tak niskich kosztach naraziłoby na szwank reputację firmy Cargill w społeczności wiejskiej, zwłaszcza wobec pielęgnowanych od kilkudziesięciu lat bliskich kontaktów z rolnikami i dostawcami. Austen Cargill, najmłodszy syn założyciela, W.W. Cargilla, rozumiał znaczenie społeczności w działalności firmy i pomógł Johnowi Juniorowi opracować rozwiązanie, dzięki któremu indywidualni właściciele mogliby zachować swój biznes.

Firma zaprezentowała plan umorzenia długów, co pozwoliłoby operatorom ponownie stanąć na nogi i w ostatecznym rozrachunku uratować swoją działalność. Właściciele mogliby sprzedać firmie Cargill swoje aktywa w całości, a wpływy zostałyby przeznaczone na spłatę zaciągniętych kredytów. Po dokonaniu pełnej spłaty odzyskaliby oni własność swoich obiektów.

Był to promyczek nadziei w tych mrocznych czasach. Niemal wszyscy właściciele, którym zaproponowani takie rozwiązanie (łącznie 79 osób), przyjęli propozycję, a elewatory określono jako „społeczne”. W tym burzliwym okresie dłuższa perspektywa zastosowana przez firmę zapewniła większą stabilizację i przyczyniła się do nawiązania lojalnych relacji biznesowych między firmą Cargill a społecznością rolników.