skip to main content

Przetwórnia kukurydzy w Fort Dodge otwiera przed miastem nowe możliwości

Wskrzeszając opuszczony obiekt, firma Cargill buduje zakład biorafinacji, który pomaga ożywić gospodarkę miasta.

January 01, 2015

W przeszłości Fort Dodge w stanie Iowa był regionalnym ośrodkiem handlu. Ale w latach 80. sytuacja miasta zaczęła zmieniać się na gorsze. Firma z branży pakowania mięsa — jeden z największych pracodawców — wycofała się z Fort Dodge, a wraz z nią zniknęło 3000 miejsc pracy.

Władze podjęły starania na rzecz ożywienia lokalnej gospodarki. Ich wysiłki wyglądały na skuteczne, ponieważ konkurent firmy Cargill zaczął budować w Fort Dodge zakład przetwórstwa kukurydzy z planami produkcji skrobi i etanolu. Ale budowy nie udało się ukończyć i obiekt wystawiono na sprzedaż. 

„Mnóstwo ludzi uważało, że dni chwały minęły — i nigdy nie wrócą”
— Matt Bemrich, burmistrz Fort Dodge

Liderzy firmy Cargill dostrzegli w Fort Dodge duży potencjał. Miasto otoczone przez pola kukurydzy wydawało się idealną lokalizacją dla zakładu przetwórczego. Wiosną 2011 r. firma kupiła częściowo ukończony obiekt, zamierzając przekształcić go w nowoczesny ośrodek biorafinacji. „Uważamy, że wydajny, dogodnie zlokalizowany zakład produkcji etanolu z kukurydzy doskonale pasuje do naszego portfolio bioproduktów”, wyjaśnił Allan Willits, prezes spółki Cargill zajmującej się przetwórstwem kukurydzy.

Firma powierzyła zadanie Jerry’emu Eilersowi, weteranowi przetwórstwa kukurydzy w firmie Cargill, który w trakcie 40-letniej kariery pracował zarówno jako inżynier, jak i kierownik projektów w zakładach w Blair w stanie Nebraska oraz miastach Cedar Rapids i Eddyville w stanie Iowa.

Fort Dodge Ethanol Plant InPage
Jerry Eilers, weteran przetwórstwa kukurydzy w firmie Cargill, opracowuje wizję przekształcenia nieukończonego zakładu przetwórstwa kukurydzy w nowoczesny ośrodek biorafinacji.

Z pomocą ponad 600 wykonawców Eilers i jego załoga zaadaptowali projekt zakładu produkcji etanolu pod kątem potrzeb zakładu przetwórstwa kukurydzy firmy Cargill. Zakład w Fort Dodge rozpoczął przetwarzanie kukurydzy w październiku 2013 r., początkowo skupiając się na produkcji dekstrozowego syropu kukurydzianego dla działającego w Korei Południowej klienta firmy Cargill z branży pasz dla zwierząt, CJ Bio America.

Obecnie w ośrodku biorafinacji produkuje się etanol, dekstrozę i paszę Sweet Bran® dla bydła. A co najważniejsze, Cargill i CJ wspólnie stworzyli da społeczności w stanie Iowa ponad 350 nowych miejsc pracy w firmie Cargill. Od chwili pojawienia się przedsiębiorstwa w Fort Dodge w mieście otworzyło się kolejne 14 firm i wybudowano prawie 40 nowych domów. Nowy sukces Fort Dodge to modelowy przykład, że innowacyjne decyzje biznesowe firmy Cargill przynoszą korzyść nie tylko jej, ale także społeczności lokalnej.