skip to main content

Poprawa bezpieczeństwa żywnościowego oznacza dostęp do bezpiecznej, zdrowej i taniej żywności dla wszystkich. Jest to olbrzymie i złożone wyzwanie.

W ramach swojej misji żywienia świata i poprawy bezpieczeństwa żywnościowego, firma Cargill na wiele sposobów działa na rzecz usprawnienia działania globalnego systemu żywnościowego w wielu branżach.

Firma Cargill tworzy alianse z innymi organizacjami na rzecz szkolenia rolników w zakresie tych praktyk rolniczych, które zwiększają ich wydajność oraz dochody.

Wolny handel umożliwia przemieszczanie żywności z miejsc, gdzie występuje jej nadwyżka tam, gdzie występuje niedobór, tym samym sprawiając, że biedne regiony mogą kupować żywność za niższą cenę.

Wyżywienie Afryki i całego świata to skomplikowane zadanie, które wymaga współpracy sektora publicznego, prywatnego, a także organizacji pozarządowych.

Poprawa bezpieczeństwa żywnościowego na świecie 

Funkcjonowanie firmy Cargill w globalnym systemie żywnościowym umożliwia jej uzyskanie cennej wiedzy o tym, co należy zrobić, by zagwarantować dostęp do bezpiecznej, taniej i zdrowej żywności dla każdego. 

January 01, 2015

Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) szacuje, że na świecie mamy dziś około 800 mln trwale niedożywionych ludzi, czyli średnio jest to jedna osoba na dziewięć, w tym wiele dzieci. Mimo tego, że świat osiągnął wielki postęp jeśli chodzi o zmniejszenie głodu, wyżywienie wszystkich ludzi na świecie w dalszym ciągu pozostaje niezrealizowanym celem.

Liczba ludności na świecie rośnie, a dodatkowo coraz więcej ludzi mieszka w miastach — miejscach niesprzyjających produkcji żywności. W międzyczasie rolnicy muszą sprostać wyzwaniu dostosowania produkcji do zmieniającego się klimatu. „Globalne bezpieczeństwo żywnościowe to olbrzymie wyzwanie” — stwierdził Greg Page, prezes wykonawczy firmy Cargill. „Wymaga ono współpracy. Wymaga także interdyscyplinarnego podejścia.”

„Nie jest to problem, który da się rozwiązać zajmując się jego poszczególnymi aspektami — konieczne jest podejście holistyczne.”
— Greg Page, prezes wykonawczy firmy Cargill

Dobrą wiadomością jest to, że globalny system żywnościowy produkuje wystarczająco dużo, by sprostać potrzebom żywieniowym świata. W porównaniu z rokiem 1975 rolnicy na całym świecie podwoili produkcję zbóż, ryżu i roślin oleistych dzięki adaptacjom do zmieniających się warunków uprawy, postępowi w genetyce i agronomii, a także intensyfikacji rolnictwa, czyli produkcji większej ilości płodów bez powiększania areału. Dostęp do żywności, produkowanej obecnie w wystarczającej ilości, jest jednak w dalszym ciągu nierówny, co jest wynikiem wielkiego ubóstwa, barier w handlu, wojen i niewystarczającej infrastruktury transportowej i magazynowej.

Aby zlikwidować ten brak równowagi i wypełniać misję żywienia ludzi, firma Cargill działa zarówno na własną rękę jak i we współpracy z innymi by zwiększyć dostęp do żywności, zwiększyć produkcję rolną i dochody rolników, jednocześnie zapewniając odpowiedzialne wykorzystanie zasobów naturalnych. Firma wspiera te działania, które poprawiają bezpieczeństwo żywnościowe i umożliwiają rolnikom  godziwy zarobek. Firma Cargill uważa, że by dostarczyć wszystkim ludziom żywność bezpieczną, tanią i w wystarczającej ilości, należy wspierać handel bez barier a także, co równie ważne, wykorzystywać naukę i technologię do tego, by rolnicy mogli maksymalnie wykorzystać uprawianą ziemię.

Działania firmy Cargill na rzecz poprawy bezpieczeństwa żywnościowego obejmują edukowanie krajów w zakresie ich własnego potencjału. Jeśli w poszczególnych krajach uprawiane są rośliny, które najlepiej odpowiadają miejscowym warunkom i kraje te są otwarte na sprzedaż nadwyżek plonów, ma to pozytywne skutki. Takie działania gwarantują, że produkowana jest większa ilość żywności w sposób, który nie tylko jest bardziej oszczędny, lecz także bardziej ekologiczny.

Otwarty, oparty na zaufaniu handel umożliwia także dotarcie żywności tam, gdzie jest potrzebna, w szczególności do dotkniętych biedą narodów o zwiększającej się liczbie obywateli, które obecnie doświadczają deficytu żywności. W ciągu ostatnich 50 lat większa produkcja żywności w Ameryce Północnej, Południowej i Europie Wschodniej umożliwiła dostarczenie takiej ilości żywności, która umożliwiła wyżywienie rosnącej populacji mieszkańców Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. W 2014 roku firma Cargill zainwestowała 3,2 mld dolarów w aktywa, które pomagają wydajniej przemieszczać żywność z miejsc, w których jest produkowana tam, gdzie jest najbardziej potrzebna.

„Jeśli chcesz dojść szybko, będziesz szedł sam. Jeśli jednak chcesz dojść daleko, idź razem z kimś.”
— przysłowie afrykańskie

Zdolność do wyżywienia świata zależy od dobrze prosperujących rolników na każdym szczeblu produkcji. Aby umożliwić im pełnienie tej niezwykle ważnej roli, Cargill zapewnia dostęp do środków produkcji, kredytów, magazynów, możliwości dystrybucji oraz technologii. Firma od wielu lat współpracuje z CARE na rzecz wydobycia z biedy tysięcy rodzin żyjących na wsiach w Afryce, Indiach, Brazylii i Ameryce Środkowej, oferując szkolenia dla rolników i inicjatywy wspierające społeczności lokalne. Firma współdziała także z organizacjami takimi jak Światowy Program Żywnościowy (WFP) oraz Globalny Sojusz na rzecz Lepszego Odżywiania z celem zmniejszania obszarów głodu w społecznościach na całym świecie.

Mimo tego, że wciąż piętrzą się przed nami trudności, Cargill optymistycznie patrzy na możliwości świata w zakresie zmniejszenia chronicznego głodu i wyżywienia siebie samego. Firma ma wyjątkowe możliwości wspierania społeczności w przezwyciężaniu problemów związanych z bezpieczeństwem żywnościowym i w zapewnieniu przyszłym pokoleniom szansy na  dostatnie życie.