skip to main content

Praca na rzecz poprawy jakości powietrza

Po przyjęciu w Stanach Zjednoczonych ustawy o czystym powietrzu (Clean Air Act) w 1963 r. Cargill czynnie wprowadza rozwiązania ograniczające emisję pyłów zbożowych.

January 01, 2015

Lata sześćdziesiąte to początek nowej ery świadomości ekologicznej (i podejmowania odpowiednich działań) w Stanach Zjednoczonych. Gdy środowisko naukowe wskazało na wpływ skażenia powietrza na zdrowie, kwestiom jakości powietrza zaczęto się powszechnie przyglądać ze wzmożoną uwagą. W 1963 r. Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę o czystym powietrzu, która przewidywała środki na badania dotyczące monitorowania i ograniczania zanieczyszczeń powietrza. Firma Cargill szybko zareagowała na apele o usuwanie zanieczyszczeń, niezwłocznie podejmując działania, żeby poprawić jakość powietrza w Stanach Zjednoczonych na tyle, na ile miała na to wpływ.

Koncern przeprowadził modernizację zakładów, żeby spełniały nowe standardy wprowadzone przez administrację. Początkowo skupiano się na ograniczaniu ilości pyłów zbożowych emitowanych przez sieć wytwórni.

Poszukując sposobów ograniczenia emisji w najważniejszych węzłach przesypowych, firma Cargill przeprowadziła analizy laboratoryjne. Następnie w miejsce mniej wydajnych urządzeń oczyszczania powietrza w zakładach zainstalowano systemy odpylające, bezpyłowe spusty do załadunku statków oraz nowoczesne układy sterowania. „Efekty prac badawczo-rozwojowych firmy Cargill dotyczące ograniczenia emisji pyłów zbożowych udostępniono innym podmiotom z branży, co się przełożyło na ogólne postępy, jakie nasza branża zrobiła w dziedzinie minimalizacji zanieczyszczeń powietrza” — powiedział Whitney MacMillan, prezes firmy Cargill w tym okresie przejściowym.

„Będziemy w czołówce, nie w ogonie. Leży to w interesie nas samych — zarówno jako dobrych obywateli, jak i rozważnych przedsiębiorców”.
— Erwin Kelm, prezes firmy Cargill

Kilka zakładów Cargill zostało nagrodzonych za działania na rzecz poprawy jakości powietrza na skalę lokalną. W stanie Illinois firma otrzymała po raz pierwszy przyznaną nagrodę miasta Chicago za zwalczanie zanieczyszczeń powietrza. W pobliskim stanie Ohio realizowany przez firmę czteroletni projekt redukcji emisji w mieście Toledo nagrodzono wyróżnieniem komisarza ds. ograniczania zanieczyszczeń powietrza i wody (Commissioner of Air and Water Pollution Control). Podobne nagrody przyznano firmie w Seattle w stanie Washington i w Princeton w stanie Indiana.

Reagując na powszechne zaniepokojenie, firma Cargill dała przykład działań proekologicznych. Nadal angażuje się w inicjatywy sprzyjające środowisku naturalnemu. W 2015 r. firma Cargill uniknęła emisji ponad miliona ton gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych dzięki wykorzystaniu energii odnawialnej.