skip to main content

Nawiązywanie nowych kontaktów w Japonii 

Wraz z przejęciem amerykańskiej firmy handlującej zbożem firma Cargill uzyskuje także dostęp do nowych rynków w Japonii. 

January 01, 2015

Po II wojnie światowej wiele zagranicznych firm handlowych miało problemy z wejściem na japońskie rynki biznesowe. Firma Cargill podjęła takie kroki w 1953 r. po przejęciu Kerr Gifford & Co., firmy zajmującej się handlem zbożem, która wykorzystywała zespół agentów w Japonii, aby sprzedawać zboże japońskim pośrednikom z centrali w Stanach Zjednoczonych. W 1956 r. firma Cargill kupiła agencję, co stworzyło możliwości sprzedaży zboża bezpośrednio na rynek japoński poprzez japońskich pośredników.

Po wzmocnieniu swojej pozycji w Japonii zbudowano magazyn zboża w Kawasaki nad Zatoką Tokijską, aby obsługiwać statki przywożące do 52 200 ton importowanego zboża. Mimo obiecującej strategii zastosowane metody wkrótce zaczęły być kopiowane przez konkurencję, co zmniejszyło przewagę firmy Cargill oraz jej zyski. W efekcie została ona zmuszona do powrotu do handlu z wykorzystaniem japońskich pośredników, co sprawdzało się przez kolejne kilka lat.

Następnie, w 1987 r., japońskie firmy handlowe ogłosiły bojkot, protestując przeciwko nadmiernemu zaangażowaniu firmy Cargill jako podmiotu zagranicznego. Aby uzyskać akceptację i zademonstrować wsparcie dla japońskiej gospodarki, firma Cargill kupiła ponad dwa miliony akcji Showa Sangyo, japońskiej firmy z branży przetwórstwa żywności. Firma Cargill zaczęła sprzedawać soję bezpośrednio firmie Showa i wkrótce bojkot został zakończony.

W miarę ewolucji rynku japońskiego firma Cargill wprowadzała odpowiednie zmiany. W 1995 r. stała się ona pierwszym przedsiębiorstwem spoza Japonii, które uzyskało od japońskiego rządu zgodę na sprzedaż zboża bezpośrednio do kraju. Umożliwiło to dostarczanie do 40 tys. ton zboża japońskiej rządowej agencji żywnościowej. Zamiast działać poprzez pośredników, firma Cargill mogła odegrać w Japonii bardziej aktywną rolę, współpracując bezpośrednio z lokalną branżą dystrybucji ziarna i produkcji mąki.

Ostateczny sukces w Japonii firma Cargill osiągnęła w 1997 r, kiedy jedna z krajowych firm żywnościowych, Toshoku, ogłosiła bankructwo. Objęła ona zarządzanie Toshoku, stając się pierwszą firmą zagraniczną, która uzyskała zgodę na przejęcie zbankrutowanego japońskiego przedsiębiorstwa. Cargill w pełni przejął firmę w 2000 r., uzyskując dostęp do wielu nowych klientów. Głęboka wiedza Toshoku na temat klientów w połączeniu z wydajnym łańcuchem dostaw firmy Cargill pozwoliła uzyskać skuteczny model biznesowy. Z czasem firma Toshoku zyskała stabilność finansową, dzięki czemu firma Cargill mogła zaoferować japońskim klientom wiele produktów gotowych i składników specjalistycznych.

Znalezienie swojego miejsca w Japonii było ważnym krokiem w międzynarodowej ekspansji firmy Cargill, dzięki czemu z czasem rozszerzyła ona działalność na wiele krajów Azji. Firma Cargill wciąż angażuje się na rzecz doskonalenia rynków lokalnych na całym świecie, aby pomóc odnieść sukces większej liczbie klientów.