skip to main content

Odważnie stawiamy czoła dylematom etycznym

Ekspansja globalna wiąże się z nowymi wyzwaniami etycznymi, co skłania firmę Cargill do opracowania Zasad Przewodnich.

January 01, 2015

Od momentu powstania w 1865 r. Cargill podejmuje starania na rzecz zdobycia i utrzymania reputacji firmy etycznej i godnej zaufania. Ale w miarę rozwoju organizacji ewolucja od dynamicznej małej amerykańskiej firmy handlującej ziarnem do globalnego przedsiębiorstwa handlowego przy zachowaniu uczciwości i przejrzystości w całej organizacji stało się bardziej skomplikowanym wyzwaniem, wymagającym wysiłków każdego pracownika.

Jednym z nich był Ricardo „Ric” Robles, zatrudniony w dziale handlu surowcami. Otrzymał on zadanie rozwoju działalności w Ameryce Łacińskiej i w 1960 r. przybył do Panamy, gdzie został przedstawiony biznesmenowi z bardzo szanowanej lokalnej rodziny. Gdy spotkali się na służbowym lunchu, biznesmen zaoferował Roblesowi 70 000 USD za zatrudnienie go na stanowisku przedstawiciela firmy Cargill w Ameryce Południowej. Robles, oburzony próbą wręczenia łapówki, wstał i odszedł od stolika, zanim jeszcze podano jedzenie.

Gdy tydzień później wrócił do centrali firmy w Minneapolis w amerykańskim stanie Minnesota, o zdarzenie to zagadnął go Fred Seed, jeden z dyrektorów firmy Cargill. Ku zaskoczeniu Roblesa Seed słyszał o incydencie w Panamie i był pod wrażeniem jego postępowania. Pochwalił Roblesa za przestrzeganie wartości firmy Cargill i „oparcie się pokusie zarobienia pieniędzy w niewłaściwy sposób”. Zaskoczony Robles zapytał Seeda, jak dowiedział się o propozycji. Seed wyjaśnił, że informację przekazał mu Chase Bank w Panamie. Po tym, jak Robles wyszedł z lunchu w Panamie, biznesmen odwiedził tę instytucję finansową, skarżąc się bankowcom na „faceta z Cargilla, który uważał się za »świętszego od papieża«”!

Ric Robles z firmy Cargill wraca pamięcią do lat 60. w Panamie i opowiada, jak zaoferowano mu łapówkę biznesową. 

Konfrontacja wskazała na potrzebę obecną w rozwijającej się organizacji: Robles rozumiał wprawdzie oczekiwania firmy Cargill, ale nigdy oficjalnie ich nie spisano. W 1975 r. dyrektor generalny Whitney MacMillan posłuchał sugestii swojego poprzednika Erwina Kelma i określił podstawowe wartości firmy, spisując Oświadczenie firmy Cargill na temat postępowania, standardów i wytycznych w biznesie.

Dokument posłużył jako rama późniejszych szczegółowych materiałów opracowywanych przez różnych liderów, takich jak Zasady Przewodnie firmy Cargill, wchodzące w skład obszerniejszego kodeksu postępowania, obowiązującego obecnie w globalnej sieci firmy Cargill. Poza wskazywaniem pracownikom właściwych dróg postępowania w trudnych sytuacjach zasady te służą jako ważne przypomnienie: znaczenie mają nie tylko wyniki, ale także sposób, w jaki są uzyskiwane.