skip to main content

Zapewnianie przejrzystości w złożonym środowisku 

Grupa ds. rozliczania i realizacji instrumentów pochodnych pomaga firmie Cargill uprościć metody obrotu kontraktami terminowymi, co przynosi korzyści wielu partnerom. 

January 01, 2015

Dostosowywanie się do zmian to w branży kontraktów terminowych rzecz powszednia — przykładem może być wprowadzenie komputerowego obrotu papierami wartościowymi, który na początku XXI w. zastąpił potrzebę korzystania z telefonów, oraz niedawne wdrożenie regulacji uchwalonych w wyniku kryzysu finansowego z 2008 r. Rynek kontraktów terminowych to centralna giełda finansowa, na której można obracać znormalizowanymi kontraktami w celu zakupu określonych ilości towaru lub instrumentu finansowego po określonej cenie, z dostawą ustaloną na dany moment w przyszłości.

Jako podmiot nabywający, przetwarzający i sprzedający towary fizyczne na całym świecie Cargill od wielu lat zarządza ryzykiem towarowym na globalnych rynkach kontraktów terminowych. Jednak w 2006 r. w odpowiedzi na coraz trudniejsze i szybko zmieniające się środowisko handlowe firma Cargill postanowiła przemyśleć swoje podejście do obrotu kontraktami terminowymi. Wcześniej każda z 40 spółek firmy Cargill niezależnie realizowała transakcje terminowe z wewnętrznymi i zewnętrznymi instytucjami finansowymi. Wielokrotnie prowadziło to do powielania działań, ponoszenia zbędnych opłat giełdowych i za usługi brokerów oraz braku efektywności finansowej. Niektóre spółki ponosiły wyższe opłaty niż inne, a ponadto wiele borykało się z dużymi problemami operacyjnymi.

Aby poprawić ogólne podejście do obrotu kontraktami terminowymi, firma Cargill powołała Grupę ds. rozliczania i realizacji instrumentów pochodnych — pojedynczy podmiot umożliwiający konsolidację kontaktów z instytucjami finansowymi przy wykorzystaniu efektu skali. Instytucje finansowe zareagowały pozytywnie, oferując lepsze stawki i rozwiązania w zakresie finansowania oraz ujednolicone opłaty, dzięki czemu firma Cargill mogła strategicznie dostosować swoją infrastrukturę, działalność i dokumentację. W firmie Cargill ocenia się, że dzięki metodzie jednej platformy kontraktów terminowych udało się zaoszczędzić setki milionów dolarów.

Oszczędności wygenerowane dzięki usprawnieniom i uproszczeniom przyniosły także korzyści partnerom biznesowym firmy Cargill, znajdującym się w różnym miejscu łańcuchów dostaw. Zarówno w przypadku producentów towarów, których Cargill reprezentuje na giełdzie, jak i instytucji finansowych, które teraz kontaktują się z jednym podmiotem zamiast z wieloma, dzięki Grupie ds. rozliczania i realizacji instrumentów pochodnych firma Cargill była w stanie zachować ogólną efektywność jako partner biznesowy.