skip to main content

Ratowanie przyrody na brzegach Dunaju

Gdy Węgry potrzebowały pomocy w reintrodukcji rodzimych gatunków roślin i zwierząt na wyspie Szabadság, firma Cargill nawiązała współpracę ze Światowym Funduszem na rzecz Przyrody (WWF).

January 01, 2015

W rozległych dolinach rzecznych na Węgrzech żyje wiele gatunków dzikich zwierząt, są to także popularne tereny rekreacyjne, ale w ciągu ostatniego stulecia 94% tych obszarów zniknęło. Stawiając sobie za cel ochroną przyrody, firma Cargill nawiązała współpracę ze Światowym Funduszem na rzecz Przyrody (WWF), aby pomóc w przywróceniu jednego z nich, wyspy Szabadság.

Szabadság, zwana także Wyspą Wolności, należy do największych wysp na Dunaju. Leży w odległości krótkiego rejsu promem od jednego z dwóch rzecznych portów przeładunkowych zbóż i roślin oleistych firmy Cargill na Węgrzech. Kłopoty dla wyspy zaczęły się w 1982 r., kiedy wypełniona skałami tama zakłóciła przepływ wody, powodując zamulanie koryta rzeki i powolną ekspansję obcych gatunków roślin. Czując odpowiedzialność za rzekę będącą kluczowym elementem lokalnych operacji, firma Cargill postanowiła zmierzyć się z wyzwaniem, gdy dostrzegła możliwość pomocy.

W 2011 r. firma przekazała 56 500. USD na usunięcie mułu, przeniesienie wodociągów, otwarcie tamy, redukcję ilości obcych gatunków roślin i reintrodukowanie naturalnych lasów. Pracownicy firmy Cargill poświęcili swój czas dla sprawy i przyjechali z całego kraju, aby zbierać śmieci i usuwać nieznane rośliny..

„Czujemy się odpowiedzialni za zapewnienie czystości i witalności [Dunaju]”
— Szabolcs Makai, kierownik krajowy,
Łańcuch dostaw zbóż i nasion oleistych Cargill Europa

W efekcie tych działań udało się odzyskać większą część wyspy Szabadság. Wśród roślinności zaczynają przeważać rodzime lasy, ponownie pojawiają się także takie zwierzęta, jak kania czarna, bóbr europejski oraz ryby preferujące wody płynące. Ponadto Cargill i WWF zmodernizowały system zarządzania wodą w regionie, aby poprawić jakość wody dla ponad 20 mln osób, które korzystają z Dunaju jako źródła czystej i bezpiecznej wody pitnej.