skip to main content

Branża mleczarska w Rosji w centrum uwagi 

Przychody rolników spadają, a problemy z dostępnością mleka stają się powszechne: kryzys mleczarski w Rosji inspiruje do poszukiwania twórczych, wspólnych rozwiązań. 

January 01, 2015

Przed 2010 r. efektywna produkcja mleczarska w Rosji stała się codziennym wyzwaniem. Lata spowolnienia w rolnictwie dały początek całemu cyklowi ograniczeń, począwszy od paszy dla krów, przez niewielką wydajność przypadającą na jedną krowę, po poważny niedobór produkcji mleka w całym kraju. Cykl ograniczeń trwał nadal mimo wysokich cen detalicznych.

Firma Cargill obsługująca całą sieć rosyjskich nabywców paszy jest więc idealnym kandydatem, który może pomóc w rozwiązaniu problemu. Firma ustaliła, że przyczyną problemu są kwestie związane z zarządzaniem gospodarstwami rolnymi i niskiej jakości dietami podstawowymi. W Rosji uzyskiwano średnio 4500 litrów mleka na jedną krowę rocznie; to bardzo niska wartość w porównaniu z 7000 litrami w Europie i 10 000 litrami w Stanach Zjednoczonych. Niestabilność rynku stanęła jednak na przeszkodzie tym początkowym wysiłkom mającym na celu rozwiązanie problemu.

Aby opracować nową metodę, firma Cargill połączyła siły z koncernem Danone, globalnym liderem w sektorze świeżych produktów mleczarskich i największym nabywcą mleka w Rosji. Nie była to pierwsza współpraca między tymi dwoma podmiotami — Cargill i Danone pracowały już razem w Stanach Zjednoczonych w 2010 r., tworząc szereg nowych ośrodków mleczarskich i przetwórni. Firma Cargill poszukiwała inspiracji w dotychczasowej współpracy, w nadziei, że to skuteczny model, który można przystosować do specyficznych warunków w Rosji.

Celem przedsięwzięcia było traktowanie lokalnych drobnych rolników jak jednej firmy i bezpośrednia współpraca z wiejskimi gospodarstwami mleczarskimi. Koncern Danone miał pomóc w stworzeniu nowych cykli stabilności w rolnictwie, konkurencyjności na rynku i rentowności. Firma Cargill odegrała istotną rolę, dostarczając wysokiej jakości paszę i świadcząc usługi w dziedzinie żywienia, co pomogło poprawić efektywność programów żywieniowych stosowanych przez rolników.

Program po raz pierwszy wprowadzono w 2012 r.; był to program pilotażowy, w którym wzięło udział 18 gospodarstw rolnych. Dzienna produkcja mleka szybko wzrosła o 1,3 litra na krowę dziennie, co poprawiło ogólną wydajność o 8%. Ciągłe postępy na drodze realizacji programu zainspirowały firmy Cargill i Danone do wprowadzenia programu w całym kraju i kontaktowania się z rolnikami w całej Rosji.

Gdy koncern Danone kontaktował się z kolejnymi rolnikami, napotkał na nieoczekiwany opór i niechęć do zmian. Jego metoda wymagała od rolników rezygnacji ze starych technik, wprowadzenia nowych technologii i bardziej skomplikowanych systemów żywienia zwierząt. Koncern Danone podkreślał, że wzrost przychodów przewyższa koszty wprowadzenia droższej paszy, udowadniając rolnikom, że w dłuższej perspektywie osiągną sukces.

Danone Dairy Farmers Inpage Rick Canfield, konsultant firmy Cargill w dziedzinie mleczarstwa, odwiedza gospodarstwo mleczne Wierbiłowskoje, gdzie ocenia stan zdrowia krów i oferuje porady żywieniowe.

Ich upór w końcu wydał owoce. Po ocenie stosunku jakości nowego programu do jego kosztów gospodarstwo mleczne Wierbiłowskoje, producent o dużej wydajności, odnotowało znaczny wzrost produkcji — z 1,5 do 3,5 litra mleka dziennie na krowę po rocznym okresie próbnym.

„Rolnicy odnoszą sukces dzięki uzyskaniu większej wydajności i większych przychodów. Koncern Danone odnosi sukces dzięki zapewnieniu stałych dostaw wysokiej jakości mleka, a firma Cargill osiąga wzrost sprzedaży, nie ponosząc ryzyka zaległości płatniczych u nabywców pasz”
— Witalij Akimow, menedżer grupy ds. mleczarstwa, dział Animal Nutrition firmy Cargill, Rosja

Dziś w tym innowacyjnym programie uczestniczy ponad 55 (ok. 5%) rosyjskich gospodarstw. To dowód na znaczną zmianę postaw: rolnicy dziś korzystają z nowoczesnych technologii mleczarskich. W związku z tym liczba rolników wzrosła, a na tym jakże istotnym rynku widać postępy.