skip to main content

Cierpliwość popłaca — otwarcie wymiany handlowej z Chinami 

Jeden z dyrektorów firmy Cargill poznaje z bliska kulturę Chin, co miało pomóc firmie wejść na rynek chiński na początku lat 70-tych XX wieku.

January 15, 2015

W 1969 firma Cargill skierowała swoją uwagę na nowy rynek, a mianowicie Chiny. Istniał tam duży potencjał na rozwój biznesu, jednak bariery kulturowe wydawały się niemal nie do pokonania. Amerykanie, których władze nie uznały oficjalnie Chińskiej Republiki Ludowej, nie mogli nawet odwiedzać tego kraju.

Firma Cargill wiedziała, że kluczem do sukcesu w tej materii będzie cierpliwość. W tym momencie na scenę wydarzeń wkroczył Jeremy Lang, kochający nowe wyzwania biznesmen, pracujący dla TRADAX, międzynarodowej firmy należącej do Cargill z siedzibą w Europie. Lang miał paszport brytyjski, a Wielka Brytania uznała ówczesne władze Chin. To umożliwiło mu podróż do Chin i wzięcie udziału w Targach Kantońskich, organizowanym co dwa lata wydarzeniu dla eksporterów i importerów. Było to jedno z niewielu miejsc, gdzie kupcy z zagranicy mogli poznać sprzedawców z Chin.

Chinese Trade Est Inpage
Dzięki możliwości przebycia granicy chińskiej Jeremy Lang co rok odwiedzał Targi Kantońskie, tym samym budując fundament pod działalność firmy Cargill na rynkach azjatyckich.

Podczas swoich pierwszych wizyt Lang męczył się uważając, że impreza jest chaotycznie zorganizowana i frustrująca, jednak nawiązał pierwsze kontakty i poznał kulturę tego kraju. W 1972 r. prezydent USA Richard Nixon podpisał pierwsze wspólne chińsko-amerykańskie porozumienie i tym samym otworzył wymianę handlową między Chinami a USA.

W lipcu 1973 r. Lang został wezwany do Pekinu by dokonać zakupu pierwszej partii zbóż z Chin. Spotkał się wówczas z zespołem negocjatorów reprezentujących władze i przez kilka dni odpowiadał na ich osobiste pytania. W wielu krajach Azji zwyczaj nakazuje zbudowanie relacji osobistej przed przejściem do ważnych rozmów biznesowych.

Temat zbóż, mających być przedmiotem sprzedaży, pojawił się dopiero siódmego dnia. Trzy tygodnie później strony osiągnęły porozumienie w sprawie sprzedaży 500 tys. ton pszenicy. Uzgodnienie warunków wywozu trwało kolejne cztery tygodnie. Wreszcie wytrwałość, wyważona postawa i duże doświadczenie na rynku chińskim pozwoliło Langowi dopiąć transakcję.

„Firma Cargill uważana jest za jednego z najlepszych inwestorów, przede wszystkim dlatego, że Chiny to kraj z gospodarką o dużym udziale rolnictwa, w którym występują niedobory żywności. Zintegrowana pionowo struktura firmy idealnie pasuje do tych warunków.”
— Jeremy Lang, zastępca dyrektora generalnego TRADAX

Działalność firmy Cargill w Chinach, choć rozpoczęła się skromnie, dziś obejmuje wiele usług i wiele branż, a jej celem jest zagwarantowanie długofalowego bezpieczeństwa żywnościowego.

Chinese Trade Est Inpage 2
Firma Cargill monitoruje dziś łańcuch dostaw żywności — od jajek do kurczaków lub od podawania karmy do przetwarzania żywności — na własnych farmach w rolniczej prowincji Anhui.

Wraz z rozwojem gospodarczym Chin rozwija się również ta współpraca. Przedstawione ostatnio inicjatywy firmy Cargill wykazują jej zaangażowanie na rzecz długofalowych, zróżnicowanych rozwiązań dla rynku o silnej pozycji rolnictwa: jest to np. wspieranie rolników w wykorzystywaniu najlepszych praktyk rolniczych, zapewnianie dzieciom na najbardziej rolniczych terenach lepszego dostępu do edukacji, czy wdrażanie najnowszych procedur bezpieczeństwa żywności we wszystkich zakładach stale rozwijającej się w Chinach działalności firmy w sektorze drobiu.