skip to main content

Program Propozycji Pracowniczych firmy Cargill źródłem nowych rozwiązań

Zachęcając pracowników do przedstawiania swoich nowatorskich pomysłów, firma Cargill wprowadza program, którego celem jest usprawnienie działalności operacyjnej i poprawa morale. 

January 01, 2015

Pod koniec lat 40-tych XX wieku firma Cargill poszukiwała świeżych pomysłów na dalszą ewolucję kultury korporacyjnej i usprawnienie działalności operacyjnej. Wiceprezes wykonawczy firmy, Austen Cargill, zaproponował pomysł, który miał przyczynić się do realizacji obu celów.

13 kwietnia 1948 r. wprowadzono Program Propozycji Pracowniczych firmy Cargill (Cargill Suggestion Plan). W ramach programu, obejmującego swoim zasięgiem całą firmę, pracownicy zachęcani byli do myślenia przyszłościowego i przedstawiania pomysłów na zmiany, które zwiększą wydajność i innowacyjność firmy Cargill. Przedstawione w ramach programu pomysły były tak zróżnicowane jak obszary specjalizacji firmy Cargill — od koncepcji opracowywania nowych produktów do sposobów na obniżenie kosztów.

W ramach programu przygotowano także specjalne skrzynki na propozycje, gdzie wrzucano spisane szybko na kartce pomysły przychodzące do głowy pracownikom w chwilach inspiracji. Propozycje, które zostały pozytywnie zweryfikowane przez komitet doradczy, były przekazywane do zespołu analiz, który oceniał ich plusy i minusy, a także możliwości i koszty realizacji.

W pierwszych czterech latach działania programu przekazano 3819 pomysłów, z których niemal jedna trzecia została przez firmę wdrożona w celu zwiększenia wydajności i redukcji kosztów. Nagrodą dla pracowników była nie tylko satysfakcja z tego, że ich propozycje przybrały realną postać i służą firmie, lecz także gratyfikacja finansowa zależąca od przewidywanego sukcesu proponowanego rozwiązania.

Kilkadziesiąt lat później, w roku 2004, firma wdrożyła program zbliżony do Programu Propozycji Pracowniczych firmy Cargill z przeszłości. Od Pomysłów Do Innowacji (Ideas to Innovation), znany wielu pracownikom jako skrót i2i. Inicjatywa ta stała się źródłem tysięcy oryginalnych pomysłów, których tematy odzwierciedlały coraz szerszy zasięg geograficzny działalności firmy.

Wiele z proponowanych przez pracowników koncepcji doprowadziło do znaczącego usprawnienia działalności firmy w krajach na całym świecie. Na przykład w Niemczech jeden z pracowników zaproponował rozwiązanie zwiększające wydajność w zakładzie przetwórstwa rzepaku firmy Cargill, który nie wykorzystywał całości swoich mocy produkcyjnych ze względu na spienianie podczas obróbki. Dzięki nowemu systemowi będącemu skutkiem tego pomysłu firma Cargill znacząco zwiększyła prędkość tego procesu.

W Teksasie natomiast firma należąca do Cargill i działająca w branży przetwórstwa mięsa skorzystała na zapytaniu skierowanym do pracowników w ramach i2i o pomysły na zmniejszenie zużycia wody. Zespół pracowników przedstawił 283 propozycje w zaledwie dwa miesiące. Trzydzieści z nich wdrożono, dzięki czemu w zakładzie przetwórstwa wołowiny obniżono koszty i zdołano zmniejszyć roczne zużycie wody o ponad 35 mln litrów.

„Kampania ta pokazuje pracownikom, że naprawdę zależy nam na budowaniu kultury firmowej, w której nowe pomysły są ważne.”— Paul Hiemenez, wiceprezes ds. inicjatyw w sprawie nowych marek, Cargill Meat Solutions

Gdy Austen Cargill po raz pierwszy poprosił pracowników o pomysły mające pomóc firmie w 1948 r., raczej nie zdawał sobie sprawy z olbrzymiego wpływu jaki inicjatywa ta będzie mieć niemal 70 lat później. Od samego początku Program Propozycji Pracowniczych firmy Cargill, a później i2i, przyczyniły się do usprawnienia praktyk biznesowych i pomogły zaoszczędzić miliony dolarów, a także cenne zasoby naturalne. Oprócz namacalnych korzyści, program ten jest trampoliną dla kreatywności pracowników firmy Cargill, wykorzystując ich pomysły do osiągania kolejnych sukcesów.