skip to main content

Początek działalności w Wietnamie

Wprowadzając wyższe standardy żywienia zwierząt, firma Cargill pomaga tamtejszym drobnym rolnikom i napędza wietnamską gospodarkę. 

January 01, 2015

W 1995 r. Stany Zjednoczone i Wietnam nawiązały pełne stosunki dyplomatyczne, co się przyczyniło do otwarcia wietnamskiego rynku dla handlu z Zachodem. Cargill był jedną z pierwszych amerykańskich firm, które w 1995 r. przybyły do Wietnamu, dostrzegając potrzeby i możliwości udoskonalenia branży żywienia zwierząt w tym kraju. Juels Carlson, który pomagał firmie Cargill w wejściu na zagraniczne rynki, np. Japonii i Rosji, w 1995 r. otworzył jednoosobowe biuro w wietnamskim mieście Ho Chi Minh. Skupił się na rozwiązywaniu problemów z żywieniem zwierząt, rozwijając relacje z rolnikami, żeby lepiej rozumieć ich potrzeby.

Działając w nieznanym otoczeniu, Carlson, wraz z firmą Cargill, wskazał rozwiązania odpowiadające wietnamskiej kulturze. Do 1995 r. świnie były tradycyjnie karmione otrębami ryżowymi, warzywami i odpadkami z ryb. Taka dieta hamowała jednak ich wzrost, skutkując otyłością i zmęczeniem. Firma Cargill wprowadziła koncentraty paszowe na bazie mączki sojowej, bogate w niezbędne białka, witaminy i minerały, których zwierzętom brakowało. Zaczęła oferować drobno mieloną mączkę sojową, żeby rolnicy mogli ją mieszać z wodą, bo od wielu pokoleń wśród wietnamskich rolników panował taki zwyczaj.

Ponieważ ponad 90% z 18 mln rocznej produkcji świń w Wietnamie hodowano w niewielkich stadkach w warunkach domowych (a nie na dużych fermach), firma Cargill odpowiednio dostosowała wielkość opakowań z paszą. Mniejsze worki z paszą, o masie 2 i 5 kg, były przystępniejsze cenowo i łatwiejsze do przewiezienia motocyklem. W 1999 r., dzięki dotacji z Amerykańskiej Rady Zbożowej (U.S. Grains Council), firma Cargill otwarła swoją pierwszą stałą wytwórnię pasz w Wietnamie. Wytwórnia była ośrodkiem szkoleniowym, dzięki któremu wietnamscy rolnicy mogli zwiększyć wydajność produkcji trzody chlewnej, a jednocześnie poszerzała rynek zbytu amerykańskich produktów zbożowych.

Cargill Enters Vietnam Inpage W 2000 r. firma Cargill otrzymała od Departamentu Stanu USA wyróżnienie dla „najlepszej amerykańskiej spółki w Wietnamie”.

Po upływie zaledwie czterech lat wietnamski oddział Cargill zatrudniał już 250 osób, opracowując zaawansowane produkty i usługi, które jeszcze długo miały przynosić korzyści miejscowym rolnikom. Od 1997 r. firma Cargill przeprowadziła lokalne szkolenia dla ponad 1,5 mln wietnamskich rolników. Koncern był wielokrotnie nagradzany za rolę, jaką odegrał w rozwoju wietnamskiej gospodarki; w 2000 r. otrzymał m.in. nagrodę Departamentu Stanu USA dla „najlepszej amerykańskiej spółki w Wietnamie”. Oddział firmy Cargill w Wietnamie zatrudnia już ponad 1100 osób zajmujących się żywieniem zwierząt i innymi głównymi branżami, np. produkcją kakao, składnikami żywności i napojów, zbożami i nasionami oleistymi.