skip to main content

Temple jövőképe: emberségesebb hústermelés

Amikor Dr. Temple Grandin elkészítette modern marhahús-feldolgozó üzemének díjnyertes tervrajzát, a Cargill elsőként alkalmazta azt a gyakorlatban.

January 01, 2015

1991-ben Dr. Temple Grandin egy javaslattal kereste fel a Cargill húsipari megoldásokkal foglalkozó üzletágát. Az állattudományok területének szerzője és professzora, akit széles körben a világ vezető szakértőjének tartanak az állatokkal szemben tanúsított emberséges bánásmód terén, egy ötlettel állt elő a szarvasmarhák fejlettebb rendszerben történő kezelése érdekében. A projektet részben az állatok iránti, egész életen át tartó kötődése ihlette.

Négyéves korában Grandinnál az autizmus egy típusát diagnosztizálták, amely miatt a világot képeken és szimbólumokon keresztül tudja befogadni, akárcsak az állatok. Grandin nagynénje szarvasmarhafarmján szerzett korai tapasztalatainak, valamint tanulmányainak köszönhetően tudta bevezetni alkotását a húsfeldolgozó üzemek élő állatokat kezelő területein, az állatállománnyal szembeni bánásmódot hangsúlyozva az Egyesült Államok marhahússal foglalkozó üzletágán belül. Felfedezései döntő fontosságú fejlesztések egész sorát segítették elő, a szarvasmarhák üzemben való fogadásától kezdve egészen elhelyezésükig, áthelyezésükig és feldolgozásukig.

Grandin tervrajzán halszálkamintában elhelyezett karámok és egy központi útvonal szerepelt. A karámok vizet és helyet biztosítottak a szarvasmarhák számára annak érdekében, hogy lenyugodjanak a teherautós szállítás után. Ezenkívül az üzembe vezető útvonalak ki lettek szélesítve, illetve magas, szilárd falakkal lettek körülvéve, melyek kanyargó vonalban haladnak, így az állatok folyamatosan, zavaró tényezők nélkül haladhatnak előre. Annak tudatában, hogy a szarvasmarhák természetszerűleg a fény felé haladnak a sötét helyekről, olyan berendezéseket helyezett el számukra, amelyek a következő területre csalogatják őket.

Mindez egy sokkal nyugodtabb és hatékonyabb folyamatot eredményezett, amely jobb az állatoknak, ezáltal az üzem dolgozói számára is biztonságosabb. A Cargill elsőként valósította meg Grandin elképzelését, és azonnali javulást tapasztalt a folyamatok és a termékek minőségében egyaránt.

A kísérleti program után a Cargill minden észak-amerikai marhahús- és sertésfeldolgozó létesítménye számára elrendelte felépítésük módosítását, új normákat teremtve az állatokkal szembeni emberséges bánásmód terén. Ez rendkívüli teljesítmény volt mind a Cargill – mint felelősségteljes vállalat –, mind Grandin – mint az iparág látnoka – részéről.

„Itt, a Cargillnál régóta dolgozunk együtt Temple-lel, és úgy hiszem, ez az együttműködés eddig vállalkozásaink, ügyfeleink, beszállítóink és alkalmazottaink számára is előnyös volt” – mondta Dr. Mike Siemens, a Cargill állatjóléti és állattartási törekvéseinek feje Wichita (Kansas) területén. „A világunk jobb hely lett Temple munkájának köszönhetően, számunkra pedig megtiszteltetést és kiváltságos helyzetet jelent az, hogy együtt dolgozhatunk vele az iparág folyamatos fejlődése és idővel ezen fejlődés felmérése érdekében.”

„A világunk jobb hely lett Temple munkájának köszönhetően”
— Dr. Mike Siemens, a Cargill állatjóléti és állattartási részlegének vezetője

Ez a fejlődés most már Észak-Amerika határain is túlnyúlik, és az állatok szélesebb körét foglalja magában a termelőüzemekben világszerte.

Grandin napjainkban a Colorado State University állattudományi professzoraként folytatja munkáját, továbbá az autizmus és az állatokkal szembeni emberséges bánásmód szóvivőjeként járja a világot. 2010-ben a TIME magazin a világ 100 legbefolyásosabb embere közé sorolta őt. Grandin sikerei egy önéletrajzi filmet is megihlettek az HBO gyártásában, Temple Grandin címmel, amely Emmy-díjat és Golden Globe-díjat is nyert. Grandin szerepében Claire Danes látható.