skip to main content

A feddhetetlenség hírnevének fenntartása

Amikor egy üzleti megállapodásnak peres eljárás miatt kell várakoznia, a Cargill felelősséget vállal hibáiért és vállalja a következményeket.

January 01, 2015

1998-ban a Cargill eladta a nemzetközi vetőmagüzletágát a Monsanto vállalatnak és bejelentette az észak-amerikai vetőmagüzletágának eladására vonatkozó további terveit. Az értékesítés véglegesítése előtt a Pioneer Hi-Bred keresetet adott be a Cargill ellen, azt állítva, hogy a Cargill csíraplazma vagy vetőmagszövet formájában ellopta a szellemi tulajdonát. A vádak megkérdőjelezték a Cargill feddhetetlenségét és veszélyeztették a tisztességes és etikus üzleti tevékenységet folytató vállalatként kialakult hírnevét.

Miután a Pioneer Hi-Bred keresetet nyújtott be, a Cargill kiterjedt belső vizsgálatot kezdett, amely felfedte, hogy a Cargill egy alkalmazottja, aki korábban a Pioneer Hi-Bred vállalatnál dolgozott, tényleg a korábbi munkaadójától származó anyagot használt fel jogtalanul a Cargill kukoricanemesítési programjában. Külső tanácsadó azt javasolta, hogy a Cargill ne ismerjen be károkozást és próbálja meg egyezség útján rendezni a jogvitát. A vállalat feddhetetlenség és etikus viselkedés iránt régóta fennálló elköteleződéséhez híven azonban a Cargill vezetői elutasították ezt a lehetőséget.

Robert Lumpkins, a Cargill pénzügyi igazgatója, és Frederic Corrigan, a vállalat ügyvezető alelnöke, közvetlenül a Pioneer Hi-Bred vállalathoz fordultak, hogy megosszák velük a vizsgálat eredményét és helyrehozzák a dolgot. „A Pioneer felső vezetői szóhoz sem jutottak” – idézi fel az eseményeket Jeffrey Skelton, a Cargill ehhez az ügyhöz kinevezett jogtanácsosa. „Annak a nyílt beismerése, hogy a Cargill hibát követett el olyasmi volt, amit a külső jogászaink elképzelni sem tudtak.”

A Cargill vállalta, hogy megsemmisíti a kukoricanemesítési programjában jogtalanul felhasznált anyagot, hogy 100 millió dollár kártérítést fizet a Pioneer Hi-Bred számára a múltbéli károkért, és hogy licencdíjakat fizet az anyagok jövőbeni használatáért. A Cargill értesítette továbbá a Monsanto céget, a nemzetközi üzletágát megvásároló vállalatot, hogy az anyagok egy része bekerülhetett a termékeibe. Miután a peres ügy rendezéséig észak-amerikai üzletágának értékesítését felfüggesztette, a Cargill 2000-ben egy másik vevőnek adta el az érintett üzletágat.

A megpróbáltatásokra visszaemlékezve Ernie Micek, elnök-vezérigazgató nyílt levelet írt a vállalatnak minden alkalmazottat arra ösztönözve, hogy tartsák be a Cargill alapelveit, azt a hét kulcsfontosságú elvet, amely a vállalat etikai kódexének alapját képezi. „Amikor ez a fejezet lezárul, azt mutatja majd, hogy a Cargill tisztességesen járt el, szembenézett a problémával és megtette a szükséges lépéseket” – fogalmazott. „[Ez] egy olyan vállalat, amelyre mindannyian büszkék lehetünk.”

Skelton, aki a mai napig a Cargill vállalatnál dolgozik, még mindig emlékszik arra a pillanatra, amikor megtanulta, hogy nem mindig a nehezen megharcolt jogi megoldás a helyes válasz. „Végső soron, az etikus hozzáállásunk révén pozitív módon tudtuk megoldani a vitás kérdést” – emlékszik vissza. „Az, hogy egy ilyen példának lehettem a szemtanúja, megtanította nekem a Cargill igazi értékeit.”