skip to main content

A világ első nyíltvízi kikötője

Annak érdekében, hogy India-szerte olcsó műtrágyához juttassa a gazdálkodókat, a Cargill egy úszó, a nagy hajók parttól távolabbi kirakodását lehetővé tevő platform segítségével kerüli ki a drága kikötőket.

January 01, 2015

India legnagyobb körzetében, Kutch-ban az erős esőzés és hosszú aszály időszakai instabillá teszik a mezőgazdasági piacot. A száraz évszakban Kutch őstermelőinek támogatása érdekében a Cargill az 1990-es évek végén nagy mennyiségű műtrágya importálását kezdte meg a térségbe a floridai Tampából.

1998-ra a vállalat számára a jamnagari Rozy kikötője lett az ideális kirakodási hely az egyre növekvő műtrágya-kereskedelmi üzletében. De a kikötő nem volt elég mély a – kifejezetten a különösen széles és mély Panama-csatornához tervezett – Panamax hajók fogadásához.

Bár Indiában más mély vizű kikötők is léteztek, az igen jelentős elmaradottság és az elavult infrastruktúra bonyolulttá és költségessé tette a nagy mennyiségek importálását.

Továbbra is Rozyra összpontosítva a Cargill egy egyedi megoldást kívánt kialakítani a problémára. A vállalat kifejlesztett egy ötletes kikötőstruktúrát, amely a tervek szerint a parttól távolabb, a nagyobb hajók számára alkalmas mélyebb vizeken úszik. A Cargill vállalat Rozy Pioneer elnevezésű masszív platformját még ugyanabban az évben, 1998-ban bevetették Indiában, rajta a beépített darukkal, amelyek képesek több mint 55 000 metrikus tonna ömlesztett szárazáru kirakodására egy másik szállítmány berakodásával egy időben. A parttól öt mérföldre úszó platformról gyorsan átrakodható a rakomány kisebb hajókra, majd a partra szállítva már forgalmazható is.

A Rozy Pioneer hatékony módszert biztosított a kiváló minőségű műtrágyák eljuttatására az indiai gazdálkodókhoz. A platform szinte mindenhol képes úszni, és évente összesen 800 000 metrikus tonna ömlesztett szárazárut képes ki- és berakodni. A kotrással – a hagyományos parti kikötők kialakítására szolgáló, gépi vízmélyítéses technikával – összevetve az úszó kikötő kisebb költséggel járó alternatívát jelent. Egyben nagyon hatékony is, mivel 70%-kal kevesebb energia szükséges hozzá, mint a parton használt kirakodó berendezésekhez.

Sikerét követően ez az uszály számos új változatot ihletett meg a világ kikötőiben. 2008-ban a Cargill egy második úszó kikötőt is létrehozott a Velencétől délre fekvő Chioggia városánál (Olaszország), hogy eljuttassák az árukat az ország vidéki területein élő gazdálkodókhoz.

 

 

Rozy Port Floating Barge Inpage A Rozy Pioneer sikere egy második úszó kikötő létrehozására ösztönzött Olaszország partjai mellett, javítva az olasz rurális gazdálkodó térségeket célzó importfolyamatát.

 

.