skip to main content

A sérült gabona elkerülése a Probe-A-Vac® révén

A levegőmeghajtású vákuum az ügyfelek számára hatékonyabb módszereket kínál a mintavételre és a tárolt gabona minőségének megőrzésére.

January 01, 2015

A betakarítási szezont követően a gazdák nagy tárolóraktárakban halmozzák fel a gabonaterményeiket. Így a gabona hűvös és édes marad egész télen, és tavasszal készen áll a feldolgozásra. Néha a rovarok kártételének, penész növekedésének, a beszorult hőnek és egyéb káros hatásoknak köszönhetően károsodott „forró pontok” (problémás pontok) jönnek létre a tárolt gabonahalomban, rontva a termény minőségét és csökkentve a piaci értékét.

Régebben a magtárak üzemeltetőinek kézzel kellett eltávolítaniuk ezeket a pontokat, átszitálva az egész tárolót – és néha teljesen kiürítve azt – hogy megtalálják a problémás területeket. Ez igen kemény feladat volt a gazdák számára, különösen a tavasz közeledtével, mivel akkor még melegebbé vált a gabona, és gyakran egész nagy adagok tönkrementek.

A Cargill 1865-ben alapított gabona üzletága már közel egy évszázada kezelte az ilyen problémás pontokat. De 1961-ben a vállalat gabonakutató laboratóriuma egy hatalmas áttörést jelentő megoldással szolgált a problémára. A csapat kifejlesztette a Probe-A-Vac® gabonamintázót, egy szondát, amely vákuum segítségével vett mintát a tárolt gabonából, és azonosította a problémás pontokat, a régi módszerekhez képest kétszeres sebességgel és pontossággal. Az új technológiával a tárolók üzemeltetői a problémás területeket akár 30 méter (100 láb) mélységben is azonosítani tudták a tároló kiürítése és a gabonán sérülés okozása nélkül. A rovarfertőzések esetében a szonda hegyes fúvókájával közvetlenül a problémás ponthoz lehetett juttatni a rovarirtó szert, a rovarokat a gabona többi részére tett hatás nélkül kiiktatva. 

Probe A Vac Inpage A Cargill oktatási szórólapja bemutatja, hogy a gazdák hogyan használják a szondát több minta vételéhez a tárolóban található gabonából – akár 30 méter mélységből – mindössze egy óra alatt.

A Probe-A-Vac rendszer sikeres bemutatkozása után két évvel a Cargill módosította az egységet, hogy segítsen egy másik ágazatot is: a gyapotmagét. Alumínium csővezetékek egymásba kapcsolódó szakaszai segítségével az átalakított szonda akár kilencszer olyan mélyen áthatolt a gyapotmag-halmokon, mindössze fele akkora emberi erővel. Bár a Cargill 1987-ben eladta a Probe-A-Vac nevet és a találmányt a Tandem Products, Inc. vállalatnak, a terv maga mérföldkő volt az ágazatban, és a mai napig mindenhol használják a gazdálkodók.