skip to main content

A pálmaolaj előállításával kapcsolatos felelősség Indonéziában 

A Harapan Sawit Lestari ültetvényen a Cargill a fenntarthatóságot teszi prioritássá, és védi a környezetet, miközben segít a gazdálkodóknak a globális kereslet kielégítésében. 

January 01, 2015

A pálmaolaj több ezer árucikk létfontosságú alkotóeleme, a pizzatésztától és a csokoládétól kezdve egészen a samponig és a rúzsig. Világszerte milliók függnek tőle, és a pálmaolaj iránti kereslet várhatóan növekedni fog. De amíg úgy tűnik, hogy ennek a sokoldalú olajnak végtelen számú felhasználási módja van, a pálmaolaj felelőtlen termelése pusztító hatással lehet azokra a trópusi környezetekre, ahol a termések megteremnek, elsősorban Indonézia és Malajzia régióiban.

A környezetvédelem iránti egyre növekvő érdeklődés nyomán egyre hangsúlyosabbak a pálmaolaj előállításával kapcsolatos aggodalmak is. Azonban a Cargill pálmaolajjal kapcsolatos tevékenysége a kezdetek óta a környezettel szembeni lehető legnagyobb gondosságon alapul. 2004-ben létrejött a fenntartható pálmaolaj-termeléssel foglalkozó kerekasztal (Roundtable on Sustainable Palm Oil, RSPO), hogy meghatározza az iparág globális fenntarthatósági szabványait. Ez azt jelenti, hogy a már korábban is szigorú fenntarthatósági irányelvekkel rendelkező Cargill a többiek előtt járt.

Egyik példa erre, hogy a Cargill kerüli a magas szintű természetvédelmi értékkel rendelkező területek fejlesztését. Ide tartoznak a tőzeglápok és a helyi közösségek számára fontos területek. A vállalat továbbá bevezetett egy, a tereptisztítás során a felégetést tiltó szabályt is, hogy védje a biológiai sokféleséget.

2005-ben a Cargill felvásárolta a Harapan Sawit Lestari ültetvényt Indonézia Nyugat-Kalimantan tartományában. A kezdetektől fogva a vállalat fenntartható, felelős munkavégzésre vonatkozó jövőképe jelent meg az ültetvényen végzett műveletekben. A Cargill jelentős időt és erőfeszítést áldozott az oktatásra, képzésre és az infrastruktúrára, biztosítva, hogy az ültetvény műveleteiben új fenntartható technikák jelennek meg, és azok igazodnak a növekvő globális kereslethez.

A fenntarthatóság egyik kulcsfontosságú kérdése a terméshozam növelése, és ennek során erőfeszítéseket tettek az egy hektárnyi földterületről kinyert olaj mennyiségének maximális szintre növelésére, az egyes pálmafék egészségi állapotának és termelékenységének javítása mellett. A talajviszonyok javításával, a meghatározott időben végzett betakarítással, természetes növényvédő szerek (és mellettük a rágcsálókra vadászó baglyok) használatával, valamint a tápanyagok alkalmazásának optimalizálásával a termelés fokozatosan nőtt, ugyanakkora földterületet felhasználva.

Ezen kívül a Cargill nulla mennyiségű hulladék keletkezésével járó folyamatot vezetett be az erőforrások megőrzése érdekében. Az üres termésfürtöket trágyaként hasznosítják, a héjak és rostok pedig az ültetvény és annak lakóközösségei számára villamos áram előállítására szolgálnak. Még a pálma feldolgozása során felhasznált vizet is kezelik, majd újra felhasználják a fák öntözéséhez vagy trágyázásához.

Az új gyakorlatok jobbak a föld és a közösség számára is: a munkahelyi biztonság mindennapi szinten fontos kérdés, és idővel az ültetvény kultúrájának szerves része lesz. A családok magasabb jövedelme és a jobb életminőség nyomán a Nyugat-Kalimantan tartomány helyi közösségei képesek gyarapodni.

2014 februárjában a Cargill erőfeszítéseit globális szinten is elismerték. A Cargill Harapan Sawit Lestari ültetvénye RSPO-tanúsítványt kapott, és ez a neves elismerés még nagyobb bizalmat teremtett az ügyfelek körében a Cargill által előállított pálmaolajjal szemben.

Palm Oil West Kalimantan Inpage Szigorú tesztelést követően a Cargill Harapan Sawit Lestari ültetvénye 2014-ben megkapta az RSPO-tanúsítványt.

A jövőt tekintve a vállalat célkitűzései még nagyobbak, az erdőirtás megelőzésére, a (szént a legnagyobb mennyiségben tároló) tőzeglápok talajvesztésének elkerülésére és a pálmaolaj termelésében részt vevő helyi közösségek kizsákmányolással szembeni védelmére összpontosítanak. Ezekkel az erőfeszítéseivel a Cargill még közelebb kerül a globális kereskedelmi vállalatok körében elsőként elért fontos mérföldkőhöz: a pálmaolaj 100%-ban fenntartható ellátási láncához.