skip to main content

Újjáépítés természeti katasztrófák után

Amikor természeti katasztrófák tesznek kárt helyi közösségekben, a Cargill másokkal összefogva nyújt segélyt, és irányítja a helyreállítási folyamatot.

January 01, 2015

A Katrina hurrikán, amely 2005. augusztus 29-én csapott le a Mexikói-öböl partvidékére, a feljegyzések szerint a hetedik legsúlyosabb károkat okozó hurrikán volt az atlanti térségben, csaknem 1800 ember halálát okozva az Egyesült Államokban. A hurrikán utóhatásaként megszűnt az áramszolgáltatás, nem működtek a mobiltelefonok, és víz öntötte el az utcákat. A munkahelyek bezártak és emberek vesztették el otthonukat a szél, a kidőlt fák, az árvíz és a penész okozta kár miatt.

Sokak számára a Katrina után egy olyan világ maradt hátra, ahol nincs élelem, sem tiszta víz, és még a törvények betartására sem ügyel senki. Több száz főnyi Cargill-alkalmazott volt azok között, akiknek kárt okozott a hurrikán – ők hét alabamai, texasi, louisianai és mississippi telephelyen dolgoztak.

„Bár a Cargill nagyon szerencsés, hogy nagyrészt elkerülte a Katrina közvetlen pusztítása, az újjáépítési időszak sok áldozattal és feladattal jár majd alkalmazottainknak és vállalkozásainknak a Mexikói-öböl partvidékén”
– adta ki közös közleményben Warren Staley, a Cargill vezérigazgatója és Greg Page, a Cargill elnöke.

A Cargill gabonával és olajos magvakkal foglalkozó üzletága legelőször is arra koncentrált, hogy megtalálják az elveszett alkalmazottakat, akik a vihar következtében szétszóródtak. A másik elsődleges cél az volt, hogy helyreállítsák két meghatározó jelentőséggel bíró exportgabona-elevátor működését a vállalat westwegói és reserve-i telephelyén. A vihar éppen akkor sújtott le, amikor az őszi betakarítási időszak északon megkezdődött, így nagyon sok exportgabona ment tönkre, amit Louisiana felé szállítottak volna lefelé a Mississippin.

A Cargill azonnal a szövetségi kormányszervek, köztük az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériumának (US Department of Agriculture, USDA) és a Szövetségi Válságkezelési Ügynökségnek (Federal Emergency Management Agency, FEMA) is fő információforrásává vált. Mivel felismerték, hogy a gabona államok közti kereskedelme létfontosságú a gazdálkodói ügyfelek számára országszerte, az USDA és a FEMA elsőbbséget adott a mezőgazdasági termékek exportjával foglalkozó vállalatok megsegítésének.

A hurrikánt követően egy másik fontos, széleskörű szükséglet is felmerült: az otthonukat elvesztett emberek lakhatása. A Washington DC körzetében működő vállalati ügyek csapatával együttműködve a Cargill gabonával és olajos magvakkal foglalkozó üzletága 51 kamiont és lakókocsit szerzett a FEMA szervezetétől, hogy átmeneti lakhatást biztosítson alkalmazottainak. Néhány kamiont az alkalmazottak otthonához vittek, a többit a westwegói exportlétesítmény körül helyezték el. Az olyan szervezetek, mint a Living Lands & Waters – amely régóta a Cargill partnere – segítettek a romeltakarítási és újjáépítési munkákban. „Amit szinte lehetetlen szavakba önteni, az az otthonukat elvesztett Cargill-alkalmazottak hozzáállása és erőfeszítése” – mondta Rick Calhoun, a Cargill Cargo Carriers üzletágának elnöke. „Ez párosult egy olyan emberekből álló csapat együttérzésével és energiájával, akik hónapokra feladták szokott munkájukat és életvitelüket, hogy segítsenek a normális mederbe visszaterelni az életet Louisianában.”

„Amit szinte lehetetlen szavakba önteni, az az otthonukat elvesztett Cargill-alkalmazottak hozzáállása és erőfeszítése”
– mondta Rick Calhoun, a Cargill Cargo Carriers üzletágának elnöke.

Annak érdekében, hogy támogatást nyújtson a bankszámlájukhoz hozzáférni nem képes alkalmazottaknak – hiszen a telekommunikációs és áramszolgáltató hálózat sem működött –, a Cargill létrehozott egy alkalmazotti vészhelyzeti segélyalapot. Az alapból az elszenvedett veszteség mértékétől függően részesültek az alkalmazottak.

Majdnem egy hónappal a Katrina hurrikán után az Egyesült Államok elnöke, George W. Bush köszönőlevelet írt a Cargillnak, ezekkel a szavakkal: „A Cargill nagyszerű munkája megmutatja, milyen nemzetünk jelleme, és mekkora erő van benne.” 

Natural Disasters Inpage Az Egyesült Államok elnökétől, George W. Bushtól kapott levél, amelyben megköszöni a Cargillnak a vihart követő kemény munkát, ma Rick Calhoun irodájában van kifüggesztve..

Ahogyan a Cargill a Katrina hurrikánra reagált, az csak egyetlen példa a vállalat jó szándékára és csapatmunkájára a pusztítás árnyékában. A vállalat Természetikatasztrófa-segélyezési programja, amelyet először az 1990-es indonéziai cunami után indítottak el, továbbra is azonnali és hosszú távú segélyt nyújt a természeti katasztrófákat követően világszerte.

2011 tavaszán a világ másik felét érte súlyos csapás: Japán észak-keleti részét sújtotta földrengés és cunami, amelyekben 16 000 ember sérült meg és 300 milliárd dollárnyi kár keletkezett. A Cargill hozzájárulása a térség segélyezési törekvéseihez a kitelepítettek központjainak és a jóléti szervezeteknek nyújtott élelmiszerekben, valamint más ellátmányokban testesült meg. A Cargill 2014-ben bejelentette, hogy kiegészítő adományt juttat a Kanadai Vöröskeresztnek, célzottan a prérin elterülő Manitoba és Saskatchewan tartományok súlyos árvizeinek áldozatait segítve.

Az önkéntes munka, a pénzügyi hozzájárulás és a hatékony partnerségek révén a Cargill továbbra is részt vállal az olyan krízishelyzetek utáni újjáépítési törekvésekben, mint a fentiek, ezzel is szemléltetve a közösségek iránti elkötelezettségét.