skip to main content

Az etanolgyártás környezetbarátabbá tétele

Friss szemmel tekintve a lepárlási folyamataira a Cargill módot talál az alkoholgyártás mennyiségének növelésére és a környezeti hatás csökkentésére.

January 01, 2015

Legközelebb, amikor a fogyasztók egy gin-tonikot, Sidecar-koktélt vagy száraz martinit fogyasztanak, a poharaikat a fenntartható alkoholra kellene emelniük.

2014-ben a Cargill élelmezési célú etanolt gyártó manchesteri (Egyesült Királyság) üzeme bejelentette, hogy 23%-os növekedést ért el az alkoholkoncentrációban egy innovatív lepárlási folyamattal. Ez az áttörést jelentő folyamat lehetővé tette az üzem számára, hogy több alkoholt állítson elő ugyanannyi erőforrás felhasználásával, ezáltal jelentősen csökkentve a literenkénti káros környezeti hatást.

Az új megközelítést a Cargill vegyészmérnökeiből, üzemi folyamatszakértőiből és kutatási és fejlesztési tudósaiból álló csapattól származik. A mérnökök az enzimek és a cukrot alkohollá alakító élesztők új kombinációival és koncentrációival kísérleteztek. Mivel a manchesteri üzem által előállított alkohol a kontinens számos vezető vodka-, gin-, likőr- és krémlikőr-márkájában jelen van, valamint különböző gyógyszerészeti és testápolási termékekben, létfontosságú volt, hogy az alkohol megtartsa az eredeti ízét és illatát. Ennek biztosítására a Cargill létrehozott egy több mint 30 „orrból” álló nemzetközi tesztbizottságot, amely rendszeresen vizsgálja a termék egységességét.

A megfelelő összetétel azonosítását követően a Cargill arra összpontosított, hogy megtegye a szükséges módosításokat a termelésben. A vállalat üzemi műveletek szakértőit fogadta fel, hogy optimalizálják a folyamatokat, és végső soron csökkentsék az egységnyi alkohol előállításához kapcsolódó kibocsátásokat és felhasznált energiát.

Bár a módszerek már alkalmazásra kerültek más európai Cargill-üzemekben is, a vállalat folytatja olyan innovatív módszerek keresését, amelyek tovább csökkentik a lepárlási folyamat környezet lábnyomát.