skip to main content

A világ első fenntartható repceolaja

A vidéki Németország biológiai sokféleségének támogatására összpontosítva a Cargill egy globális ügyfélnek abban, hogy teljesítse a fenntartható beszerzésre vonatkozó célkitűzéseit.

January 01, 2015

A beporzó rovaroknak különleges jelentősége van a környezet, és végső soron az adott ökoszisztémában termesztett élelmiszerek szempontjából is. Valójában a fogyasztók által elfogyasztott minden harmadik falatot a méheknek és egyéb beporzóknak köszönhetjük. A nem megfelelő beporzás hatással van az egész élelmiszerláncra, áremelkedést okoz és a megbízható ellátást kockáztatja olyan termények esetében, mint például az alma, a dió, a gabona, az avokádó, a szójabab és a brokkoli. Az elmúlt néhány évben a világ méhpopulációja egyre zsugorodott, és ez komoly kérdéseket vet fel a biológiai sokféleséggel, a terményhiánnyal és az élelmiszerek jövőjével kapcsolatban.

Németországban a csökkenő méhpopuláció kisebb beporzási arányhoz vezetett az ország gazdaságaiban. 2012-ben a Cargill beavatkozott, hogy segítsen a probléma megoldásában, és 27 hektárnyi virágos sáv telepítését támogatta – olyan védelmi intézkedés ez, mely támogatja a rovarpopulációkat a kultúrnövények virágzása előtt és után. A németországi gazdák vadvirág-sávokat hoztak létre a repcetáblák között, hogy egész évben táplálékot biztosítsanak a beporzást segítő rovarok számára.

Néhány hónap múlva az egész vidéken láthatók voltak a pozitív változások: az új élőhelyek a területre vonzották a méheket, amelyek cserébe beporozták a környező kultúrnövényeket. A gazdák előre megjósolták, hogy az új tevékenység segít majd intenzívebbé tenni a közelben lévő tenyészterületek beporzását is. Az ötlet működött, de mindez csak a kezdet volt. Az új repcevirágok telepítését követően a Cargill arra kérte beszállítóját, hogy keressen környezetkímélőbb módszereket a repcenövény termesztésére.

Ez a kérés a Cargill és az Unilever (mely testápolási termékek és olyan élelmiszerek globális gyártója, mint például a margarin) közötti kezdeményezés része volt, mely arra irányult, hogy segítsék az Unilevert ökológiai lábnyomának csökkentésében. Az Unilever vállalattal együttműködve a Cargill megalkotta a világ első tanúsított, fenntartható repceolaját.

Az Unilever Pratau városában található margaringyártó létesítményébe jelenleg a Cargill németországi finomítói szállítanak olajat, segítve a gyártót fenntarthatósági célkitűzései elérésében. Napjainkban a Németországban virágzó repceföldek egy másodlagos célt is szolgálnak: lehetőséget biztosítanak Németország számára arra, hogy fenntartható módon és nagyban állítsa elő a margarin fő hozzávalóját.

A Cargillnak a repce kapcsán Németországban végzett munkája követendő példává vált a gazdák biológiai sokféleség iránti elkötelezettsége terén. Ez az együttműködés azóta továbbfejlődött, és világszerte nyolc csapatra terjed ki, melyek eddig már közel 70 hektárnyi virágsávot ültettek – ez segíti az Unilever vállalatot azon célja megvalósításában, hogy 2020-ra több terméket állítson elő még fenntarthatóbb módon.