skip to main content

Az élelmiszer-biztonság elérésére összpontosító innovációs tevékenység

A Cargill biztonságosabb élelmiszer-feldolgozási módszereket fejleszt ki, beleértve a káros baktériumok húsból történő eltávolítására szolgáló egyedi módszereket is.

January 01, 2015

A Cargill bármely húsfeldolgozó létesítményébe belépve látható, hogy a vállalat a biztonságos, kiváló minőségű és fenntartható termékek fejlesztésére összpontosít a világ táplálása érdekében. A vállalat minden élelmiszer-kategóriában nagy erőkkel dolgozik azon, hogy innovatív élelmiszer-biztonsági megoldásokat fejlesszen ki és vezessen be – ez egy olyan szakterület, amely az élelmiszerek megfelelő előállítására, kezelésére, kiszerelésére és tárolására összpontosít az élelmiszer-eredetű emberi megbetegedések egészségügyi kockázatának minimális szintre való csökkentése érdekében.

1993-ban egy E. coli O157:H7 járvány a daráltmarhahús-termékekben ráirányította a közvélemény figyelmét arra, hogy javítani kell az élelmiszer-biztonságon és kezelni kell az élelmiszer-eredetű megbetegedések potenciálisan súlyos következményeit. Bár nem a Cargill szállított E.coli O157:H7 baktériummal fertőzött darált marhahúst, az esemény nyomán nagy figyelmet szenteltek ennek a területnek. Az elmúlt 15 év során a Cargill több mint 1 milliárd dollárt fektetett be az élelmiszer-biztonságba, beleértve az új technológiákat, továbbfejlesztett élelmiszer-biztonsági protokollokat és a javított és kiterjesztett képzést – mindezt azért, hogy felvehesse a harcot a véletlenszerűen és természetesen előforduló baktériumokkal, mint például az E. coli és a szalmonellabaktériumokkal szemben. Jelenleg Észak-Amerikában a Cargill több mint 700 főállású alkalmazottja dolgozik azon, hogy biztosítsa a Cargill által a vállalat marhahús-, sertés- és pulykafeldolgozó létesítményeiben előállított hús biztonságát.

A vállalat élelmiszer-biztonság iránti elkötelezettsége számos iparágvezető innovatív megoldást eredményezett. Az 1993-as E. coli járványt követően a vállalat részt vett a gőzpasztőrözés kifejlesztésében, amely folyamat során a szarvasmarha hasított testeket intenzív gőzréteggel fedik be, a felületi baktériumok 99,9%-át sikeresen elpusztítva. A rendszer két éven belül elnyerte az Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériumának (USDA) elismerését, és a Cargill az elsők között vezette be ezt az úttörő rendszert. A gőzzel történő hőpasztőrözés vagy a hasított testek forró vizes lemosása mára szabványos eljárás a Cargill összes szarvasmarha-üzemében.

A vállalat folyamatosan küzd az élelmiszer-eredetű megbetegedések ellen. A 2000-es évek elején a Cargill bevezette a Hide-On Carcass Wash eljárást, hogy tovább csökkentse az E. coli előfordulását. A Cargill közreműködésével kifejlesztett eljárás forgó sörtéket és enyhe, antibakteriális oldatot alkalmaz a szarvasmarha bőrének ledörzsölésére – ez olyan mint egy autómosás, csak szarvasmarháknál.

A közelmúltban a Cargill biztonsággal kapcsolatos erőfeszítései a pulykában és szarvasmarhában megtalálható szalmonellabaktériumokra összpontosítottak. A vállalat 2011-es, a szalmonella Heidelberg baktériummal való potenciális fertőzés miatt a darált pulykatermékeket érintő visszahívás eredményeképpen a Cargill élelmiszer-biztonsági szakértők egy csapata kifejlesztette a szalmonella határérték-vizsgálatát, amely egy időigényes és költséges módszert váltott le. A folyamat részeként minden egyes előállított terméktételből mintavételre kerül sor, majd ezt követően vizsgálják e minták szalmonellaszintjét. A Cargill módszere csökkenti a szalmonellabaktériumot tartalmazó nyers pulyka- és marhahústermékek miatti közegészségügyi járványok kitörésének kockázatát, ugyanakkor csökkenti az előállítás során fellépő költségeket, valamint a szalmonellabaktériumot tartalmazó nyers pulyka- és marhahústermékek elkülönítésének költségeit.

A határérték-vizsgálat a szalmonellabaktériumok szintjére helyezi a hangsúlyt, nem csupán a baktériumok jelenlétének kimutatására. A darált hústermékek egy adott tételében a grammonként egynél több szalmonellasejt jelenléte esetén az adott terméket főzésnek vetik alá a baktérium elpusztítása érdekében. A grammonként egynél kevesebb szalmonellasejttel a tesztet sikeresen teljesítő termékeket nyolc-tizenkét órán belül értékesítésre bocsátják, lehetővé téve a Cargill számára, hogy a megrendelői számára hatékonyan biztosítsa a nyers termékek megbízható szállítását, az ellátási láncban csak minimális szintű fennakadást okozva.

Az élelmiszer-biztonság terén vezető szereplőként és számos, később iparági szabvánnyá váló gyakorlat úttörőjeként a Cargill megosztja az ágazattal az élelmiszerekkel kapcsolatos tudását és az általa kifejlesztett legjobb gyakorlatokat, mivel az élelmiszer-biztonságra nem versenyelőnyként tekint. A szabályozó szervekkel, ipartestületekkel, gyártói csoportokkal, ügyfelekkel, szakmabeliekkel és más személyekkel/szervezetekkel való együttműködés segíti a Cargill vállalatot, hogy hatékonyabban megfeleljen azon elkötelezettségének, hogy minden adaggal, minden nap biztonságos élelmiszert kínáljon.

A hőpasztőrözés és a határérték-vizsgálat csak kettő a Cargill élelmiszer-biztonsági, minőségi és szabályozói csapatának számos innovatív erőfeszítése közül, amelyek célja, hogy hatékonyabban biztosítsák a Cargill hústermékeinek biztonságosságát.