skip to main content

A természet és a technológia egyesülése a számítógépes érában

A takarmányformulák forradalmasítására törekedve James R. Cargill a vállalat jövője számára készíti elő a terepet.

January 01, 2015

Úgy tűnt, az IBM® 650 típusú mágneses adatfeldolgozó gép örökre megváltoztatja az üzleti életet – de az elsőként 1953-ban bemutatott forradalmi jelentőségű számítógép nem tartozott az azonnal beszerzendő eszközök közé egy olyan vállalat esetében, mint a Cargill. Számos vezető kíváncsi volt a gép képességeire és úgy vélte, hogy kiváló befektetés a könyvelés terén, de szkeptikusak voltak azzal kapcsolatban, hogy az üzleti tevékenység egyéb területeit is hatékonyabbá tudja-e tenni.

Ennek ellenére 1957-ben a Cargill megtette az úttörő lépést, és beüzemelte első elektronikus digitális számítógépét. Ez egyike volt az Egyesült Államok mezőgazdasági ágazatában beüzemelt első kereskedelmi rendszereknek. Más nagyvállalatokhoz hasonlóan a Cargill is egyértelmű előnyöket tapasztalt az „elektronikus agyat” számviteli, pénzügyi és általános üzemeltetési adatokra alkalmazva.

De a Cargill csapatának egyik tagját más okból nyűgözte le az IBM 650-es. Akkoriban James R. Cargill (más néven „Jim”) a vállalat takarmány üzletágában dolgozott. Mivel a vállalat országszerte megtalálható takarmánykeverőinek árképzésében jelentős következetlenségeket tapasztalt, szorgalmazta, hogy a számítógépet használják a Cargill egyes árképzési problémáinak elemzésére (és racionalizálására).

Az etetési számítások a Cargill tevékenységének létfontosságú elemét képezték, egy olyan összetevőjét, amelynek megváltoztatását sokan túl kockázatosnak tartották. De mivel meggyőzték a számítógép képességei, Jim fáradhatatlanul azon dolgozott, hogy ezeket a képességeket a hagyományos számviteli alkalmazáson túl is feltárja és népszerűsítse.

Az IBM 650-est végül próbára tették, amikor a Cargill Nutrena takarmánycsoportja felkérte Jimet, hogy végezzen el egy kísérletet a csoport egyik legnagyobb kihívásokat tartogató terméke, a csirkeindító takarmány kapcsán. Cargill elsőként meg kívánta határozni a csirkék életciklusa során az optimális növekedéshez és a megfelelő egészségi állapothoz szükséges takarmányozási követelményeket. Majd ezen eredmények alapján ki kívánta számítani a lehető legkisebb költséget jelentő, az igényeknek pontosan megfelelő takarmányformulát.

A válasz megtalálásához Jim és a kollégái munkára fogták a számítógépet. 1957-ben az IBM 650-es több mint 4 millió lehetséges eredményt elemzett, és pontosan meghatározta az áttörést jelentő termék, a Nutrena tojáshozam-növelő teljes értékű takarmánykeverék összetételét, amely segített a gazdáknak, hogy alacsonyabb költséggel neveljenek egészségesebb, nagyobb és termelékenyebb csirkéket. Ez volt az első teljes egészében számítógép által kiszámított összetétel – ami fordulópontot jelentett az iparágban, a fogyasztók számára árelőnyt, a Cargill számára pedig versenyelőnyt biztosítva.

Nem sokkal ezután a Pfizer Corporation a csirketakarmányozási költségek csökkentését célzó új adalékanyagot mutatott be. A Pfizer az ezen összetevőt tartalmazó, legalacsonyabb költségű recept megalkotására országos versenyt hirdetett. Az IBM 650-es számítógéppel felvértezve a Cargill benevezett, a számítógépes számításokat kiindulási pontként felhasználva. A Cargill nem csak hogy nyert, hanem mindenki felett győzedelmeskedett: az első, a második és a harmadik helyet is megszerezték.

A Pfizer díjával és a Nutrena sikerével Jim más üzletágakat is az IBM 650-es kipróbálására ösztönzött, a vállalat minden területét a kifinomultság és a fejlődés új szintjére emelve. A gabona üzletág nemsokára a gabonakezelés hatékonyságának maximalizálására használta fel a számítógépet, felfedezve, hogy vékánként egy centtel növelhetik a terminál magtárainak árrését, és így tonnánként legalább 2 dolláros nettó nyereséget érnek el.

A pontos adatok és intelligens elemzések felhasználásával a vállalat képes volt költséghatékony megoldások gyors és következetes kialakítására. Jim állhatatosságának köszönhetően a Cargill elkötelezte magát az új technológiák használata iránt a szervezet egészében, mellyel új lehetőségeket hozott létre az alkalmazottak, a gazdák és az ügyfelek számára.