skip to main content

Новият дизайн на баржата ускорява търговския транспорт

В края на 30-те години на миналия век Cargill навлизат в корабостроенето с иновативна идея: един плавателен съд работи по-добре от два. 

January 15, 2015

Търговската дейност на Cargill се е разраснала значително и сега често прибягва до използването на вътрешните водни пътища за експедиция. Твърдо решен да развие още повече тази стратегия, президентът на компанията Джон Макмилън младши вижда алтернатива на стандартния модел с буксир и баржа. Съществуващата конструкция, която събирала в едно малкия буксир с масивната баржа, била не само бавноподвижна, но и тромава, когато се придвижвала през лъкатушещите завои на реките и каналите. Той също така забелязал, че конфигурацията на товара била неефективна и пространството можело да се използва по-добре, за да превозва повече зърно.

Джон младши, прословут с изобретателния си дух и любовта към корабите, предложил един абсолютно нов дизайн: свързване на съдовете със стоманени въжета, за да се получи една цяла, интегрирана машина. Баржата ще бъде разширена до размери близки на широчината на шлюзовете, през които преминава, и ще бъде отлята в едностенен стоманен корпус, вместо от дърво. Буксирът ще придаде на баржата пъргавина и бързина, а баржата ще осигури място за допълнителен товар.

Имало само още един проблем: всеки изпълнител, към който Cargill се обръщали, реагирал с неохота на нестандартната идея. Cargill в крайна сметка решили да вземат проекта в свои ръце, което белязало началото на тяхната работа по конструиране и изграждане на собствени плавателни съдове.

Новата баржа тип „Carneida“ позволявала на Cargill по-елегантно да навигират по водните пътища, като ефективно транспортирали по-големи количества реколта от фермите във вътрешността, стартирайки от южните части на канала Ери, нагоре през Големите езера и отвъд към Атлантическия океан. В крайна сметка това ще има всеобхватни и сериозни последствия, ще промени транспортните модели в индустрията и ще насърчи други иновации, които ще позволят на селскостопанската продукция да стига по-ефективно до международните пазари.