skip to main content

Възстановяване след природни бедствия

Когато природни бедствия опустошат местните общности, Cargill обединява сили с останалите, за да помогне и да започне процес на възстановяване.

January 01, 2015

Ураганът Катрина, който помита източното крайбрежие на САЩ на 29 август 2005 г., е седмият най-силен регистриран ураган в Атлантическия океан. Той убива около 1800 души в САЩ. Като последица от урагана спира електричеството, мобилните телефони не работят, а улиците са наводнени. Работните места затварят и хората губят домовете си от пораженията, нанесени от вятъра, падналите дървета, придошлата вода и калта.

За мнозина Катрина води след себе си един страховит свят без храна и питейна вода, дори един свят на беззаконие. Сред засегнатите са и стотици служители на Cargill, които работят на седем места в Алабама, Тексас, Луизиана и Мисисипи.

„Въпреки че Cargill има голям късмет като цяло да не пострада от директните щети, нанесени от Катрина, то възстановителният период за нашите служители и нашия бизнес по източното крайбрежие e много тежък и пълен с предизвикателства“.
– съвместно изявление на Уорън Стейли, изпълнителен директор на Cargill, и Грег Пейдж, президент на Cargill

Незабавно браншът на Cargill, занимаващ се със зърно и маслодайни култури, се насочва към издирване на липсващите служители, разпръснати от урагана. Възстановяването на операциите по два много важни за компанията зърнотранспортьора на работните площадки в Уестуиго и Ризърв е друга основна задача. Ураганът се стоварва точно когато тръгва есенната жътва на север, която дава големи обеми зърно, предназначени за транспортиране надолу по Мисисипи към Луизиана.

Cargill незабавно става ключов източник на информация за правителствените агенции, в това число Министерството на земеделието на САЩ (USDA) и Агенцията за извънредни ситуации (FEMA). Като разбират, че търговията със зърно е изключително важна за хиляди фермери клиенти в цялата страна, USDA и FEMA дават приоритет на това да помогнат на компаниите, които се занимават с износ на селскостопанска продукция.

След урагана назрява и друга огромна и широко разпространена нужда: жилища за разселените хора. Работейки съвместно с екипа по корпоративните дела във Вашингтон, браншът на Cargill, занимаващ се със зърно и маслодайни култури, урежда 51 каравани и мобилни домове от FEMA да послужат за временно приютяване на служителите. Някои каравани са докарани до домовете на служителите, а други са паркирани около товарителните съоръжения в Уестуиго. Организации като Living Lands & Waters, дългогодишен партньор на Cargill, помагат в почистването и възстановяването. „Това, което остава невидимо, [е] духът и усилията на останалите без дом служители“, казва Рик Калхун, президент на Cargill Cargo Carriers. “[Това е] комбинирано със съчувствието и енергията на екипа, който остави работа си и нормалния си живот в продължение на месеци, за да помогне нещата в Луизиана да се върнат към нормалния си ритъм“.

„Това, което остава невидимо, е духът и усилията на останалите без дом служители“
– Рик Калхун, президент, Cargill Cargo Carriers

За да подкрепи служителите, които нямат достъп до банковите си сметки – телекомуникациите и електричеството са повредени – Cargill учредява Фонд за спешно подпомагане на служителите. Средствата от фонда се разпределят сред служителите според степента на претърпените загуби.

Почти един месец след преминаването на урагана Катрина президентът на САЩ Джордж У. Буш изпраща благодарствено писмо на Cargill, в което пише: „Добрите дела на Cargill демонстрират характера и огромната сила на нашата нация“. 

Natural Disasters Inpage Писмото от президента на САЩ Джордж У. Буш с благодарности към Cargill за усилената работа след преминаването на урагана днес е окачено в офиса на Рик Калхун.

Реакцията на урагана Катрина е само един от примерите за готовността на Cargill за действие и екипната работа пред лицето на опустошението. Програмата на компанията „Подпомагане след природни бедствия“, стартирала след цунамито в Индонезия през 1990, продължава да предоставя незабавна и дългосрочна помощ след възникването на природни бедствия по целия свят.

През пролетта на 2011 обширно опустошение сполетява отново другия края на света: земетресение и цунами удрят Североизточна Япония, като раняват 16 000 души и причиняват щети за 300 милиарда щ.д. Даренията на Cargill за подпомагане на региона се използват за доставки на храни и консумативи в евакуационните центрове и благотворителните организации. През 2014 г. Cargill обявява допълнително дарение на канадския Червен кръст, за да подпомогне жертвите на силно наводнение в прерийните провинции на Манитоба и Саскачеван.

Чрез доброволчески труд, финансови дарения и силни партньорски връзки Cargill продължава да участва в усилията по възстановяване след подобни кризи, като демонстрира своята ангажираност към общностите