skip to main content

Иновации, насочени към постигането на безопасност на месните храни

Cargill разработва по-безопасни методи за обработка на храни, в това число и начини за елиминиране на вредните бактерии от месото.

January 01, 2015

Посетете някоя от многобройните фабрики за обработка на месо на Cargill и ще видите, че фокусът е насочен към производството на безопасни, висококачествени и екологични продукти за изхранването на света. Компанията работи старателно по всички категории храни, за да разработи и внедри иновации в безопасността на храните, специализирана сфера, посветена на правилното производство, боравене, приготвяне и съхранение на храната, за да се намали рискът от здравословни проблеми при хората поради хранителни заболявания.

През 1993 г. избухналата епидемия от ешерихия коли O157:H7 в мляното говеждо месо засилва публичната загриженост относно подобряването на безопасността на храните и разкрива негативните последици от хранителните заболявания. Въпреки че Cargill не прави доставки от заразеното с ешерихия коли O157:H7 мляно говеждо месо, събитието поражда засилен интерес по отношение на проблема. През последните 15 години Cargill инвестира над 1 милиард щатски долара в безопасността на храните, в това число в нови технологии, подобрени протоколи за безопасност на храните и подобрени и разширени обучения, като целта на всичко това е борбата с честата и естествена поява на бактерии като ешерихия коли и салмонела. Понастоящем повече от 700 служители на пълно работно време в Cargill в Северна Америка работят, за да осигурят безопасността на произведеното от Cargill месо във фабриките на компанията за обработка на говеждо, свинско и птиче месо.

Отдадеността на компанията по отношение безопасността на храните я превръща в място, където се създават водещи в индустрията иновации. Вследствие на епидемията от ешерихия коли през 1993 г. Компанията разработва в сътрудничество пастьоризация чрез пара – процес, при който говеждият кланичен труп на телето се обгръща от мощна пара, с което успешно се унищожават 99,9 % от повърхностните бактерии. За две години системата получава одобрение от Министерството на земеделието на САЩ (USDA), като нарежда Cargill сред първите, внедрили новаторската система. Почистването на кланични трупове чрез термична пастьоризация с пара или гореща вода днес е стандарт във всички кланици за говеда на Cargill.

Усилията на компанията да се пребори с хранителните заболявания не спират дотук. В първите години на 21 век Cargill създава Измиване на кланични трупове с кожа с цел допълнително намаляване на появата на ешерихия коли. Методът, създаден от Cargill и партньорите й, използва въртящи се четки и слаб антибактериален разтвор за изтъркване кожата на говедото – еквивалентно на измиването на кола миене на теле.

Наскоро усилията на Cargill относно безопасността на храните се насочиха към бактерията на салмонела в пуешкото и говеждото месо. След изтеглянето на пуешките продукти на компанията през 2011 г. поради евентуално заразяване с щама „Хайделберг“ на салмонела екип от експерти по безопасност на храните в Cargill разработва Прагово изпитване за салмонела, което замества предходния, скъп на ресурси и време метод. Процесът се състои от вземане на проби от всяка партида от произведената продукция и тестването на тези проби, за да се установят нивата на салмонела. С метода на Cargill се намалява рискът от хранителни епидемии поради суровите продукти от пуешко и говеждо месо, в които има салмонела, като в същото време се намаляват разходите на бизнеса за производството и изолирането на сурови продукти от пуешко и говеждо месо, съдържащи салмонела.

Праговото изпитване поставя в центъра си нивото на бактерията на салмонелата, като замества тестове, които улавят единствено наличието на бактерията. Наличието на повече от една бактериална клетка салмонела в грам проба от партида месен продукт налага топлинната обработка на този продукт, за да се убият всички бактерии. Продуктите, които преминават теста и имат по-малко от една бактериална клетка салмонела в грам проба, се пускат за продажба от осем до дванадесет часа след това, позволявайки Cargill да доставя ефективно качествени месни продукти, като се избягват прекъсванията по веригите за доставка.

Като лидер в сферата на безопасността на храните и инициатор на многобройни практики, превърнали се в стандарти в индустрията, Cargill споделя с отрасъла не само своето ноу-хау, но и добрите практики, които разработва, като не счита безопасността на храните за конкурентно предимство. Сътрудничеството с регулаторните органи и търговските асоциации, сдруженията на производителите, клиентите, другите компании в същата сфера на дейност и всички останали спомага за това Cargill да изпълнява по-добре своя ангажимент за предоставяне на безопасни храни с всяка порция, всеки ден.

Термичната пастьоризация и Праговото изпитване са само две от многобройните усилия за иновации от страна на екипите на Cargill, работещи по безопасността на храните, качеството и регулаторните изисквания в непрестанното търсене на по-добрата безопасност на месните продукти на Cargill.