skip to main content

Възстановяване на дивата природа по бреговете на река Дунав

Когато Унгария се нуждае от помощ за връщането в природата на диви местни растителни видове и животни на остров Шабадсаг, Cargill започва съвместна работа със Световния фонд за дива природа.

January 01, 2015

Естествените речни брегове на Унгария са дом на многобройни местни растителни и животински видове, както и място за популярни дейности на открито, но през последния век 94 % от тази земя изчезва. Тласнати от желанието да я опазят, Cargill работи съвместно със Световния фонд за дива природа (WWF), за да помогнат за възстановяването на едно от тези важни места – остров Шабадсаг.

Известен също като острова на свободата, Шабадсаг е един от най-големите острови на река Дунав и е разположен на малко разстояние с ферибот от двете речни пристанища за зърнени и маслодайни култури на Cargill в Унгария. Бедите на острова започват през 1982 г., когато запълнен с баластра бент запречва хода на реката и води до запушването на речното корито с тиня, като постепенно се въвеждат неместни растителни видове в естествената екосистема. Чувствайки се отговорна към една река, която е от значение за местните й дейности, Cargill приема предизвикателството, когато съзира възможност да помогне.

През 2011 г. компанията дарява 56 500 щатски долара, за да се изчисти тинята, да се преместят водните тръбопроводи, да се отвори баражът, да се намалят чуждите растителни видове и да се възстановят естествени гори. Служителите на Cargill отделят от времето си за каузата, като пътуват от цялата страна, за да дойдат и помогнат за премахването на отпадъците и придошлите растителни видове.

„Изпитваме чувство на отговорност за осигуряването на жизнеността и хигиената на [Дунав]“.
— Шаболч Макаи, регионален директор,
Cargill Верига за доставки на зърнени и маслодайни култури за Европа

В резултат от положените усилия голяма част от остров Шабадсаг вече е възстановена. Естествените гори се разрастват, а животни като птицата черна каня, европейския бобър и обичащи течаща вода риби, се появяват отново. Освен това, Cargill и WWF модернизират системата за управление на водите, за да се подобри качеството на водата за над 20 милиона души, които имат нужда от чиста и безопасна питейна вода.