skip to main content

Млякото и млечните продукти заемат централно място в Русия 

При спадащи приходи на фермерите и повсеместен недостиг на мляко кризата в млечната индустрия в Русия извиква на помощ креативно решение за съвместна работа. 

January 01, 2015

Към 2010 г. ефективното млекопроизводство в Русия се е превърнало във всекидневно предизвикателство. Годините на забавено развитие на агробизнеса поставят началото на цикъл от ограничения, като се започне от фуража за крави и се стигне до по-малък млекодобив от крава и огромен дефицит на млекопроизводство в цялата страна. Дори и при високи цени за потребителите цикълът на ограниченията не свършва.

С мрежа от клиенти за фуражи в Русия Cargill има добри позиции за решаване на проблема. Компанията установява, че проблемите с мениджмънта на фермерите и нискокачествените основни хранителни режими лежат в основата на кризисната ситуация, което отрежда на Русия среден млекодобив от 4500 литра от крава годишно – значително по-ниско число от средните стойности от 7000 литра в Европа и 10 000 в Съединените щати. Но нестабилността на пазара не позволява на тези първоначални усилия да решат проблема.

За да разработи нов подход, Cargill обединява усилия с компанията Danone, глобалният лидер в областта на пресните млечни продукти и най-голям изкупвач на мляко в Русия. Това не е първата съвместна работа между двете компании – Cargill и Danone работят заедно през 2010 г. в САЩ, където разкриват редица нови обекти за млекопроизводство и преработвателни предприятия. Cargill се връща към това предходно съвместно начинание за ориентир, като смята това за модел на успеха, който може да бъде приспособен към специфичните условия в Русия.

Целта е да се стигне до местните дребни фермери като единен бизнес и да се работи директно със селските кравеферми. Danone ще помогне за генерирането на нови цикли на земеделска устойчивост за постигане на конкурентоспособност на пазара и на рентабилност. Cargill дава принос с осигуряване на висококачествени храни и консултантски услуги във връзка с храненето, за да се повиши рентабилността на хранителните програми на фермерите.

Програмата стартира за първи път през 2012 г. с експериментална дейност в 18 ферми. Ежедневното млекопроизводство бързо се повишава с 1,3 литра на крава дневно, което увеличава общия млекодобив с 8 %. Насърчени от бързия напредък, Cargill и Danone въвеждат проекта в национален мащаб, като обхващат фермери в цяла Русия.

Но след като Danone включва фермерите, компанията се сблъсква с неочаквани съмнения и съпротива срещу промените. Подходът изисквал фермерите да изоставят старите техники, да приемат новите технологии и да въведат по-усъвършенствани системи за хранене на животните. Danone поставя ударението върху предимствата от повишения доход пред разходите за храна, като посочва на фермерите как могат да бъдат по-успешни в дългосрочен план.

Danone Dairy Farmers Inpage Рик Кенфийлд, консултант в млечната индустрия за Cargill, посещава млекозавод Verbilovskoye, където оценява здравословното състояние на кравите и дава съвети за храненето.

В крайна сметка тяхната настойчивост се отплаща. След анализ на съотношението качество – цена по новата програма млекозавод Verbilovskoye, производител с големи обеми, отчита съществено увеличение на производството – от 1,5 до 3,5 литра от крава дневно след една година експериментална дейност.

„Фермерите печелят, като постигат повишен млекодобив и по-високи доходи. Danone печели, защото осигурява устойчиво предлагане на висококачествено мляко, а Cargill печели ръст на продажбите без риск от пресрочено плащане на фуражите.“
— Виталий Акимов, групов мениджър в млекопроизводството, Cargill Animal Nutrition Русия

Днес повече от 55 (около 5 %) от руските ферми са включени в иновативната програма. Това представлява значителна промяна в отношенията с фермери, които вече прилагат съвременна технология в млекопроизводството. В резултат от това доходите на фермерите се повишават, а този основен пазар бележи напредък.