skip to main content

Търпеливият подход отваря търговията с Китай

За да помогне на компанията да навлезе на китайския пазар в началото на 70-те години на миналия век, един от мениджърите на Cargill се потапя в културата на страната. 

January 15, 2015

През 1969 г., Cargill се насочва към нов пазар: Китай. Потенциалът за нов бизнес е голям, но културните бариери изглеждат почти непреодолими. На американците, чието правителство не е признало официално Китайската народна република, дори не е разрешено да посещават страната.

Компанията знае, че ключът към прогреса се крие в търпението. На сцената се появява Джеръми Ланг, предприемчив бизнесмен, работещ за TRADAX, базираните в Европа международни операции на Cargill. Ланг има паспорт от Великобритания, която е признала китайското правителство. Документът му дава възможност да пътува до Китай и да посети панаира в Кантон – китайско търговско изложение за внос и износ, провеждащо се два пъти годишно, което е едно от малкото места за среща на чуждестранните купувачи с китайските продавачи.

Chinese Trade Est Inpage

Като успява да преодолее китайските митници, Джеръми Ланг прави ежегодни пътувания до панаира в Кантон и поставя основите за работата на Cargill на азиатските пазари.

При първите си посещения Ланг вижда панаира като едно дезорганизирано и стресиращо място, но установява връзки и опознава културата. През 1972 г. президентът на САЩ Ричард Никсън подписва първото съвместно китайско-американско комюнике, което отваря вратите за търговията между Китай и САЩ.

През юли 1973 г., Ланг е изпратен в Пекин, за да осъществи първата покупка на китайско зърно от страна на Cargill. Там той се среща с екип от преговарящи на правителството и прекарва няколко дни, отговаряйки на лични въпроси. В много от азиатските култури е прието първо да се установят лични връзки, преди да се вземат важни бизнес решения.

На седмия ден от срещите екипът най-накрая започва разговори за зърното. След три седмици е постигнато споразумение за 500 000 тона пшеница. След това още четири седмици са нужни, за да се договорят условията за износ. В крайна сметка настойчивостта, спокойното поведение и обширното познаване на китайската култура позволяват на Ланг да приключи сделката.

„Cargill се смята за един от най-крупните и важни инвеститори, тъй като Китай има базирана на селското стопанство икономика с недостиг на храни. Вертикално интегрираната работа на компанията пасна чудесно“
– Джеръми Ланг, помощник главен директор, TRADAX

Като започва с това скромно начало, днес бизнесът на Cargill в Китай обхваща много услуги и отрасли с акцент върху развитието на дългосрочно продоволствено осигуряване в страната.
Chinese Trade Est Inpage 2

Днес Cargill наблюдава захранващата верига от яйца до пилета и от хранене до обработка при птиците, отглеждани във фермите на Cargill в провинция Анхуей.

Заедно с икономическия растеж на Китай се разширява и нашето сътрудничество. Последните инициативи на Cargill демонстрират ангажираността на компанията към дългосрочни и устойчиви решения за пазара на селскостопанска продукция: помощ за фермерите в научаването на най-добрите практики в селското стопанство, предоставяне на децата от селските райони на по-добър достъп до образование и въвеждане на най-съвременни протоколи за безопасност на храните в разширяващия се бизнес с птиче месо.