skip to main content

Създаване на нов път за снабдяване на световните пазари по море 

Въздигащо се на канала Сейнт Лорънс, пристанището в Бе-Комо отключва нови възможности – сега вече Cargill могат да снабдяват пазарите по суша и море. 

January 01, 2015

През 1954 г. Канада и САЩ обявяват категоричното си намерение до 1959 г. да разширят на дълбочина и големина плавателния канал Сейнт Лорънс. С развитието на широкия канал, който разделя Южен Квебек и северната част на щата Ню Йорк, по основното му протежение, съществено ще се подобри транспортът през Големите езера и още по-навътре в Северния Атлантически океан.

В търсене на нови пътища за снабдяване на световните пазари Джон Макмилън младши, президент на Cargill, е въодушевен от новината. След като предишните десетилетия се характеризират със зърнотранспортьори по протежение на американските жп линии, следващите години ще се концентрират върху развитието на пристанищата по бреговете на международните водни канали.

С плавателния канал Сейнт Лорънс като нов транспортен път Джон младши прави най-голямата инвестиция в компанията до този момент, изграждайки океанско пристанище в Бе-Комо на устието на река Сейнт Лорънс. Разгледани са били няколко обекта, като в крайна сметка той предпочита Бе-Комо поради достъпното му местоположение, съществуващата пристанищна инфраструктура и близостта до залива Сейнт Лорънс. Докато другите райони на канала замръзват през големия студ през зимата, това не се случва с водите в Бе-Комо, което осигурява на Cargill изключителен целогодишен достъп до Атлантическия океан.

Baie Comeau Ocean Term Est Inpage

Бушелите се разтоварват от баржите (1), претеглят се и се изпращат в силозите за съхранение на зърно (2-3). След това зърното се инспектира (4) и претегля за големите океански кораби (5-6).

Днес то остава най-голямата претоварна база на Cargill в Северна Америка със своя транспортьор за 13 милиона бушела и капацитет да съхранява 440 000 метрични тона зърно. Строежът в Бе-Комо е само една от инициативите на Cargill в отговор на нарастващото търсене в света на стоки с американски произход. С новия излаз на Атлантическия океан висококачественото зърно получава достъп до райони в цял свят с недостатъчно обслужване и райони с население, страдащо от недохранване .